16 miast z 12 europejskich krajów ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023. Wśród kandydatów z Polski znalazły się Gdańsk, Kraków, Rzeszów oraz Warszawa
Łącznie 30 miast z całej Europy rywalizuje w ramach nowego cyklu europejskich nagród dla zielonych miast. Do konkursu o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023 (European Green Capital 2023 – EGCA 2023) zgłosiło się łącznie 16 miast z 12 krajów.
Są to: Belgrad (Serbia); Cagliari (Włochy); Dublin (Irlandia); Gaziantep (Turcja); Gdańsk (Polska); Helsingborg (Szwecja); İzmir (Turcja); Koszyce (Słowacja); Kraków (Polska); Logroño (Hiszpania); Rzeszów (Polska); Skopje (Republika Macedonii Północnej); Sofia (Bułgaria); Tallinn (Estonia); Warszawa, (Polska) i Zagrzeb (Chorwacja).
Image
Z kolei w konkursie o tytuł Europejski Zielony Liść 2022 (European Green Leaf Award – EGLA) rywalizuje 14 miast z ośmiu krajów. Są to: Arcos de Valdevez (Portugalia); Bistriţa (Rumunia); Elsinore (Dania); Frascati (Włochy); Gavà (Hiszpania); Haskovo (Bułgaria); Las Rozas de Madrid (Hiszpania); Oliveira do Hospital (Portugalia); Petrinja (Chorwacja); Pleven (Bułgaria); Sisak (Chorwacja); Treviso (Włochy); Valongo (Portugalia) i Winterswijk (Holandia).
Image
Wnioski dotyczące Zielonej Stolicy Europy zostaną ocenione przez panel 12 niezależnych ekspertów na podstawie 12 wskaźników środowiskowych.
Lista finalistów zostanie ogłoszona wiosną 2021 r., a wybrane miasta zostaną zaproszone do zaprezentowania się przed międzynarodowym jury, któremu przewodniczy Komisja Europejska. Każde z miast będących finalistami EGCA 2023 przedstawi roczny plan działania jako Zielona Stolica Europy. Chodzi o projekty i działania, które zamierza wdrożyć w celu zwiększenia zrównoważenia środowiskowego miasta, a także strategii komunikacyjnej.
W przypadku nagrody European Green Leaf panel ekspertów oceni wnioski w sześciu obszarach tematycznych dotyczących środowiska.
Zwycięzcy obu nagród zostaną ogłoszeni podczas ceremonii, która odbędzie się w Lahti w Finlandii, która jest Europejską Zieloną Stolicą 2021 r. Zwycięskie miasto EGCA 2023 otrzyma 600 000 euro, a maksymalnie dwa zwycięskie miasta EGLA 2022 otrzymają 200 000 euro każde do wykorzystania w projektach i działaniach mających na celu poprawę równowagi środowiskowej miasta i osiągnięcie wizji miasta w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Europejska Zielona Stolica
Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany co roku jednemu europejskiemu miastu, które pokazało, że wiedzie prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego. W konkursie udział mogą wziąć miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, a w przypadku państw, w których nie ma tak dużego miasta, dopuszczone jest największe miasto w kraju.
Głównym przesłaniem tej inicjatywy jest to, że Europejczycy mają prawo żyć w miastach, które dążą do poprawy jakości życia swoich mieszkańców i do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko w skali globalnej. Przekaz ten wyrażony jest w skrócie sloganem „W zielonych miastach żyje się przyjemniej”.
W 2020 r. ten prestiżowy tytuł przyznano Lizbonie (Portugalia). Miasto to dąży do osiągnięcia do 2050 r. stuprocentowej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i miało w planie zasadzenie 100 tys. drzew w 2020 roku.
Europejski Zielony Liść
Miasta, które nie są na tyle duże, by ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy, mogą zamiast tego starać się o nagrodę Europejski Zielony Liść.
Mogą do niej kandydować miejscowości liczące od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców. Jej celem jest docenienie i nagłośnienie osiągnięć laureatów pod względem usprawniania ekozarządzania i korzyści dla środowiska. Zwycięska miejscowość otrzyma dotację na wsparcie tej działalności w roku, w którym wygrała nagrodę.
Laureatami konkursu Europejski Zielony Liść 2020 zostały Lappeenranta (Finlandia), Limerick (Irlandia) i Mechelen (Belgia).
mp/
Źródło informacji: EuroPAP News