Zbiórka: brama główna Portu Praskiego od strony ul. Zamoyskiego
Powstanie portu handlowego na Wiśle w Warszawie było realizacją koncepcji jeszcze z czasów zaborów. Budowany już w dwudziestoleciu, wówczas jednak nieukończony port miał się stać istotnym elementem drogi wodnej łączącej stolicę z Gdańskiem. Wybuch wojny pokrzyżował te plany. Po wojnie wraz z postępującym upadkiem żeglugi śródlądowej port tracił znaczenie. Stał się zimowiskiem taboru i bazą statków parowych pływających po Wiśle. W latach 90. XX w. został wyłączony z eksploatacji, obecnie trwa jego adaptacja na cele usługowo-mieszkaniowe.
UWAGA: Spacery bezpłatne, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rejestracja online lub pod numerem telefonu – 22 635 34 02 (wt.–niedz. 10.00–18.00). Rejestracja dostępna z tygodniowym wyprzedzeniem.
Cykl spacerów po obiektach związanych z inżynierią miejską, fortyfikacjami i komunikacją, których realizacja była uzależniona od ówczesnych uwarunkowań politycznych i militarnych. Wielkie warszawskie inwestycje powojennego stalinizmu nierzadko rozwijały wcześniejsze utylitarne koncepcje międzywojenne. Modelowymi przykładami tego typu działań była Trasa W-Z, elektrociepłownia na Żeraniu czy założenie krajobrazowe lewego brzegu Wisły na odcinku żoliborskim. Podobnie rzecz się miała w dwudziestoleciu, gdy starano się neutralizować wrogie dziedzictwo caratu, nadając mu nowy wymiar patriotyczny. Stąd np. założenie cmentarza przed Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej i zlokalizowanie w jej bezpośredniej bliskości osiedla dla oficerów Wojska Polskiego. W czasie spacerów poznają Państwo inżynieryjne zabytki Warszawy w szerszym kontekście społeczno-politycznym.
Prowadzenie:
Andrzej Skalimowski, absolwent Instytutu Historycznego UW, w Instytucie Historii PAN przygotowuje biografię Józefa Sigalina, naczelnego architekta Warszawy.
dr Zbigniew Tucholski, historyk, specjalista w zakresie zabytków techniki, adiunkt w Instytucie Historii Nauki PAN.
muzeumwarszawy.pl
autor zdjęć: Fot. muzeumwarszawy.pl
miejsce: Port Praski
miejscowść: Warszawa
dzielnica: Praga-Północ
wstęp wolny: tak
data od: 2014-08-03
godziny od: 12:00 – 14:00 zł