Jak co roku organizujemy „Dyżur varsavianistyczny”, czyli spacery po Warszawie.
Ahoj przygodo! DSH idzie w miasto! IV dyżur varsavianistyczny
W tym roku poznawać będziemy burzliwą historię warszawskich ulic. WSTĘP WOLNY.
Przewodniczka: Marta Szczeblewska.
Nazwa ulicy pochodzi od istniejącego w XVIII wieku na zachód od obecnego placu Zawiszy osiedla żydowskiego „Nowa Jerozolima”. Pierwsze kamienice zaczęły tu powstawać w latach 50. XIX wieku. Po wojnie stanęły tu m.in. „perła na szynach”, Dom Partii i Centralny Dom Towarowy (CDT) – symbol architektury powojennego modernizmu.
Zapraszamy na kolejne spacery:
14 sierpnia, 12.00
Ulica Puławska
Przewodniczka: Marta Szczeblewska). Zbiórka: Pod Cafe Nero na pl. Unii Lubelskiej.
Nazwa pochodzi od miasta Puławy. W okresie okupacji niemieckiej ulica nosiła nazwę Feldherrnhalle, czyli Aleja Dowódców (1941–1945). W 1962 na ulicy Puławskiej 2, w miejscu dawnego stawu, otwarto pierwszy w Polsce sklep samoobsługowy Supersam, będący również jednym z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce.
21 sierpnia, 12.00
Ulica Marszałkowska
Przewodnik: Piotr Skowroński. Zbiórka na skwerze im. J. Kaczmarskiego, między Klonową a Puławską.
Ulica była początkowo zabudowana dworkami otoczonymi polami i ogrodami. W okresie międzywojennym należała do najruchliwszych ulic miasta. Po wojnie zyskała przydomek „parterowej”. W latach 60. powstał przy niej zespół 23 budynków mieszkalnych i handlowo-usługowych tworząc „Ścianę Wschodnią”, najbardziej prestiżową realizację warszawską lat 60. w 2003 wpisaną na listę dóbr kultury współczesnej.
28 sierpnia, 12.00
Ulica Wolska
Przewodniczka: Patrycja Jastrzębska. Zbiórka na rogu ulic Chłodnej i Towarowej.
Nazwa ulicy pochodzi od wsi Wielka Wola. Była to główna droga prowadząca z Warszawy na Zachód. Jej końcowy odcinek wchodził w skład ważnego założenia urbanistycznego – Osi Saskiej. Przed wojną była to najważniejsza ulica tej części miasta. To tutaj powstawały najwyższe i najładniejsze wolskie kamienice, które w nieznacznej liczbie przetrwały do dziś. Tutaj także mieści się najpiękniejszy na Woli renesansowy Pałacyk Branickich, dawnych właścicieli wsi Wielka Wola i Czyste.
4 września, 11.00
Ulica Karowa
Przewodnik: Ryszard Mączewski. Zbiórka na rogu ulic Dobrej i Karowej po stronie skweru Stanisława Jankowskiego „Agatona”. To wózki, zwane karami dają początek nazwie ulicy. Zwożą one miejskie nieczystości do osadników nad brzegiem Wisły. W roku 1855 wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia staje brama z wodotryskiem – pierwszy symbol ulicy. Pod koniec XIX w. pod Karową powstaje wielka komora przelewowa, a na początku XX w. wiadukt w kształcie ślimaka.
11 września, 16.00
Plac Bankowy i okolice
Przewodnik: Piotr Wierzbicki. Zbiórka na rogu ulic Elektoralnej i Przechodniej.
Plac powstał w 1825 roku, został zaprojektowany przez Antonio Corazziego wraz z budynkami ważnych instytucji Królestwa Polskiego: Giełdy i Banku Polskiego, Ministerstwa Skarbu i Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Plac Bankowy został zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie, choć pałace odbudowano, to placowi nadano nowy kształt i umieszczono na nim pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy radzieckiej bezpieki, a sam plac nazwano jego imieniem. W latach 70. zaczął powstawać wieżowiec, którego potwornie długi czas budowy spowodowany był rzekomo klątwą rabina.
18 września, 16.00
Plac Powstańców Warszawy
Przewodnik: Piotr Wierzbicki. Zbiórka na placu Emila Młynarskiego, parking między ulicami Moniuszki a Sienkiewicza
Od 1839 roku Plac Dzieciątka Jezus, od 1870 plac Warecki. W 1921 roku w setną rocznicę śmierci Napoleona Bonapartego plac otrzymał nazwę plac Napoleona, a na placu postawiono jego pomnik. Na początku lat 30. stanął tu supernowoczesny wieżowiec towarzystwa ubezpieczeniowego Prudential. Po 1945 placu nie odbudowano praktycznie w przedwojennej formie a Prudential, który przystrojono w socrealistyczny kostium jako hotel Warszawa. W 1957 roku nadano mu nazwę Plac Powstańców Warszawy.
Więcej informacji: www.dsh.waw.pl
autor zdjęć: Fot. materiały prasowe
miejsce: Zbiórka pod salonem „Empik” przy Al. Jerozolimskich
miejscowść: Warszawa
dzielnica: Ochota
wstęp wolny: tak
data od: 2016-08-07
godziny od: 12:00 zł