Po produkty zawierające w swoim składzie słodziki sięga zaledwie co piąty Polak. To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę istotną korzyść, jaką mogą one przynieść – zaspokojenie potrzeby słodkiego smaku, bez dostarczania organizmowi dodatkowych kalorii.
Przebadany i bezpieczny
Z badania zrealizowanego przez INSE Research2 wynika, że zaledwie 16,7% Polaków stosuje produkty zawierające w swoim składzie niskokaloryczne substancje słodzące. Co piąty ankietowany jako przyczynę takiego stanu rzeczy podaje ich niekorzystny wpływ na stan zdrowia. Czy słusznie?
Z naukowego punktu widzenia uprzedzenia Polaków nie mają żadnego uzasadnienia. Słodziki są substancjami używanymi w przemyśle spożywczym, których bezpieczeństwo zostało potwierdzone wieloma badaniami prowadzonymi przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i stale podlega monitorowaniu – mówi dietetyk, dr inż. Joanna Myszkowska – Ryciak. Na tej podstawie, oraz po analizie wyników dotychczasowych badań, opracowano stanowisko Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego potwierdzające bezpieczeństwo stosowania niskokalorycznych substancji słodzących. Dodatkowo, oba towarzystwa rekomendują zastępowanie cukru słodzikami u osób z nadwagą, otyłych i chorych na cukrzycę mających problem z kontrolą stężeń glukozy – dodaje ekspert.
Unikamy, bo nie znamy
Polacy niechętnie sięgają po produkty zawierające słodziki, najczęściej z uwagi na ich słabą znajomość. Wyniki badania opinii pokazują, że zaledwie 6% respondentów zna słodzik o nazwie stewia (glikozydy stewiolowe). Aspartam, najczęściej wykorzystywany w przemyśle spożywczym słodzik, kojarzy już nieco większa grupa Polaków – 13%. Jednak stosunkowo duży odsetek ankietowanych w ogóle nie zna wymienionych substancji słodzących – stewii aż 81%, aspartamu – 63%.
Niskokaloryczne substancje słodzące coraz częściej są stosowane przez producentów zarówno żywności, jak i napojów. W związku z tym świadomość konsumentów na ten temat będzie stopniowo wzrastać – uważa dr inż. Joanna Myszkowska–Ryciak.
Ekspert dodaje: Słodzikami szczególnie powinny zainteresować się osoby mające problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi, czyli diabetycy. Stewię, która jest odporna na wysokie temperatury, takie osoby mogą z powodzeniem wykorzystywać na przykład do pieczenia ciast. Dzięki temu zaspokoją swoją naturalną potrzebę słodkiego smaku, nie doprowadzając do podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Wprowadzanie do codziennego menu żywności i napojów zawierających słodziki może pomóc cukrzykom w obniżeniu dobowego bilansu kalorycznego, a w dłuższej perspektywie również w redukcji masy ciała.