Statystyki z roku na rok są coraz bardziej optymistyczne: polskie dzieci i młodzież czytają książki – twierdzą wydawcy. Jaki rodzaj literatury cieszy się największym zainteresowaniem?
Jak mówi serwisowi infoWire.pl Lucyna Rurarz z Wydawnictwa Jedność: „Książki dla dzieci mają się bardzo dobrze. Od wielu lat sprzedają się świetnie […]. Jest, w czym wybierać – tytułów jest naprawdę mnóstwo. Mamy bardzo dużo wartościowych, wspaniałych polskich autorów, ale obserwujemy również ogromny napływ literatury zagranicznej”.
Dużą jej część stanowi fantastyka. Z badań Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) przeprowadzonych wśród uczniów VI klas szkoły podstawowej i III klas gimnazjum wynika, że to właśnie ten typ literatury cieszy się największym uznaniem dzieci i młodzieży. Jak informuje Lucyna Rurarz, odbiorców znajdują również komiksy, ale i książki edukacyjne. Część pozycji kierowana jest do chłopców, część – do dziewczynek, a jeszcze inne trafiają w gusta obu płci.
Aby dzieci i młodzież lubili czytać, książki, które przerabiają w szkole, muszą być dla nich interesujące. Lista lektur szkolnych zawiera pozycje wartościowe, ale mogłaby ulec pewnemu „odświeżeniu” – twierdzi rozmówczyni. Podobnego zdania są 12- i 15-latkowie badani przez IBE, którzy najchętniej przerabialiby w szkole powieści o Harrym Potterze, „Władcę Pierścieni” czy „Opowieści z Narni”. Wydaje się, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zauważa zainteresowania uczniów i nie pozostaje obojętne – na liście lektur dla klas szkoły podstawowej znajduje się już „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, a poloniści uczący w gimnazjach mogą samemu wybrać utwór fantasy i zadać go swoim uczniom do przeczytania.
www.infowire.pl