Chirurgia dziecięca jest jedną z podstawowych specjalizacji lekarskich w Polsce. Zajmuje się jednak nie tylko diagnozowaniem i operowaniem ciężkich stanów chorobowych. Jako dziedzina medycyny powiązana jest także z pediatrią, neonatologią, chirurgią ogólną oraz prenatalną.
Do chirurga dziecięcego można się zwrócić o pomoc zawsze, gdy pojawią się niepokojące nas zmiany skórne u dziecka, a także kiedy w wyniku wypadku dojdzie do złamania lub poparzenia naszej pociechy.
Rodzaje i leczenie zmian skórnych
Chirurgia dziecięca często wiąże się z dziecięcą dermatologią kosmetyczną. Zmianami skórnymi pojawiającymi się u maluchów mogą być brodawki, kaszaki, pieprzyki oraz przebarwienia.
Brodawki (z łac. verruca), potocznie zwane też kurzajkami, są zmianami skórnymi wywołanymi wirusem HPV (human papilloma virus). Zwykle posiadają grudkowatą strukturę w kolorze skóry lub szarobrunatną i mają szorstką powierzchnię. Nieleczone brodawki mogą w krótkim czasie atakować kolejne partie skóry, osiągając rozmiary od kilku do kilkunastu milimetrów. Najczęstszymi ich odmianami są:
- kurzajka zwykła, pojawiająca się na dłoniach (w kolorze skóry);
- kurzajka płaska, występująca na dłoniach lub twarzy (w kolorze ciemniejszym od skóry);
- kurzajka stóp, występująca pojedynczo lub w skupiskach, może powodować ból w czasie chodzenia;
- kłykcie kończyste, czyli brodawki występujące w obrębie narządów płciowych.
Wśród najpopularniejszych metod ich leczenia wyróżnić można: wymrażanie, usuwanie laserem lub przy użyciu preparatów chemicznych, a także elektrokoagulację. Sposób usuwania brodawek uzależniony jest od stadium rozwoju oraz ich umiejscowienia.
Kaszak z kolei jest to torbiel zastoinowa, w której gromadzi się biała lub lekko żółta substancja, często o dość nieprzyjemnym zapachu. Przyczyną powstawania kaszaków mogą być zaburzenia gruczołów łojowych, czynniki genetyczne (np. syndrom Gardnera), uszkodzenia mieszków włosowych lub wady wrodzone. Kaszaków nie należy usuwać dziecku samodzielnie, ponieważ można wywołać stan zapalny, zakażenie, a w konsekwencji doprowadzić do trudno gojących się ran i trwałych, nieestetycznych blizn. Najlepiej udać się do chirurga dziecięcego, który usunie kaszaka w znieczuleniu miejscowym.
Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe, powstają najczęściej w wyniku nagromadzenia melatoniny. Niepokój powinny budzić w sytuacji, gdy zmieniają swą barwę, kształt, swędzą lub bolą. Najlepiej udać się wówczas do chirurga dziecięcego, który podejmie decyzję o metodzie leczenia. Po usunięciu znamienia jest ono badane w celu określenia jego charakteru. Warto przy tym pamiętać, że wczesne wykrycie choroby nowotworowej skóry daje szansę na pełne wyleczenie. Z tego względu należy systematycznie sprawdzać wszelkie znamiona u dziecka i w razie wątpliwości niezwłocznie udać się do chirurga dziecięcego na konsultacje.
Inne zabiegi chirurgii dziecięcej
Oprócz diagnozowania i usuwania zmian skórnych chirurg dziecięcy wykonuje opracowania chirurgiczne ran, zastrzałów, zanokcicy i wrastającego paznokcia. Ten ostatni zabieg, niegdyś bolesny, obecnie wykonywany jest przy użyciu klamry drutowej. Nowoczesne klamry VHO Osthold, odpowiednio ukształtowane i dopasowane do grubości płytki, montowane są w miejscu wrastania paznokcia. Tak nałożony aparat unosi płytkę paznokcia, wyznaczając nowy kierunek jej wzrostu. Metoda jest niezwykle skuteczna i przynosi pacjentowi natychmiastową ulgę. Ze szczegółami zabiegu można zapoznać się między innymi na stronie medycyna-estetyczna-waw.com.pl.
Do chirurga dziecięcego można zgłosić się z wszelkimi problemami zdrowotnymi wymagającymi interwencji operacyjnej, np. złamaniami, urazami czaszkowo-mózgowymi, przepukliną czy ranami oparzeniowymi (źródło:http://zdrowie.wieszjak.polki.pl/niezbednik/specjalizacje-lekarskie/305703,Chirurg-dzieciecy.html).