Mięso z indyka jest zalecane w dietach zarówno ludzi chorych, dzieci, osób starszych, kobiet ciężarnych, jak i wszelkiego rodzaju dietach odchudzających.
Kotlet z piersi indyka ważący 200 g to tylko 150 kcal, podczas gdy taki sam kotlet z kurczaka to już 200 kcal, a z wieprzowiny aż 250 kcal. Idźmy dalej…
Białko obecne w mięsie drobiowym jest białkiem pełnowartościowym. Co to znaczy? Wyobraźcie sobie, że białko to ściana zbudowana z cegieł. Te cegły to aminokwasy, jest ich 18. Białka budują tkanki, komórki, enzymy, hormony, bez których nasz organizm nie mógłby prawidłowo działać. Co będzie, kiedy zabraknie cegieł – aminokwasów do budowy? Niestety, konstrukcja zacznie się sypać. Na szczęście nasz organizm niektóre aminokwasy potrafi wyprodukować sam, ale inne (tzw. egzogenne) trzeba mu dostarczyć z pożywieniem. Oczywiście, najlepszy będzie ten produkt spożywczy, który posiada dużo białka, zawierającego wszystkie aminokwasy egzogenne. Białko zwierzęce jest pod tym względem zdecydowanie cenniejsze od białka roślinnego. Białko występujące w mięsie indyczym ma większą wartość odżywczą niż białka zwierząt rzeźnych, ponieważ zawiera mniej kolagenu, niż wieprzowina, czy wołowina. Kolagen jest białkiem używanym w kosmetykach, ale o niskiej jakości odżywczej. Co więcej, obróbka termiczna mięsa indyczego (gotowanie, smażenie, pieczenie) nie powoduje obniżenia wartości odżywczej obecnego w nim białka. Zatem, jedząc pyszne dania przygotowane na bazie mięs z indyka Samo dobro za każdym razem możecie być pewni, że Wasz organizm dostanie białko najwyższej jakości.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy – specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania zarówno poprzez pracę akademicką, jak też liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak – w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze – komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Źródło: www.indykpol.pl