Każdego roku w wakacje statystyki są nieubłagane – topi się wiele dzieci, najczęściej na oczach dorosłych. Podczas wypoczynku nad wodą zasada powinna być jasna: żadne dziecko do lat 7 nie powinno ani na chwilę znaleźć się samo w pobliżu jakiegokolwiek zbiornika wodnego, nawet jeśli to jest nadmuchany basenik ogrodowy. Osoba dorosła, nie może spuścić z oka malców nawet na minutę. Dzieci do piątych urodzin, są w stanie utopić się w brodziku, oczku wodnym czy strumyku, tam gdzie poziom wody wynosi kilka cm. Dzieje się tak dlatego, że małe dziecko przewrócone twarzą we wodę lub które wpadło np. do wiadra nie zawsze potrafi wykonać takie ruchy ciałem, aby wydobyć twarz na powierzchnię. Pamiętajmy o tym!
Niebezpieczne dmuchane zabawki
Popularne wśród rodziców jest kupowanie dmuchanego koła, do którego wsadza się dziecko do pasa i utrzymuje się ono na wodzie. Jest to bardzo niebezpieczna zabawka, gdyż dziecko po przechyleniu się na przód wpada głową pod wodę, a nogi zostają uwięzione w kole, wiele dzieci w ten sposób straciło życie lub podtopiło się. Więcej o tym niebezpieczeństwie tutaj. Pamiętaj, że żadne dmuchane akcesoria nie zapewnią Twojemu dziecku bezpieczeństwa na 100%.
Dzieci topią się w ciszy
Tonący ludzie umierają w ciszy. Filmowy przekaz, w którym tonący człowiek krzyczy „ratunku” i macha rękoma jest błędny – podczas tonięcia rozpaczliwie wykorzystujemy każdą sekundę nad powierzchnią wody do nabrania powietrza, nie mamy czasu ani możliwości krzyczeć. Dlatego wielu ratowników wspomina, że musieli ratować dziecko, które topiło się parę metrów od rodziców, którzy niczego nie zauważyli. Miejmy to na uwadze i naprawdę nie spuszczajmy dziecka w wodzie z naszych oczu.
Wtórne utonięcie
To zjawisko rzadkie, ale bardzo groźne. Dochodzi do niego gdy woda dostanie się do płuc na skutek podtopienia, zachłyśnięcia. Objawy pojawiają się do 72 godzin po incydencie i niezauważone mogą doprowadzić nawet do śmierci na skutek niewydolności oddechowej. Dokładnie opisaliśmy to tutaj.
Jeśli chcecie zwiększyć bezpieczeństwo wypoczynku nad wodą także ze starszymi dziećmi, przestrzegajcie kilku zasad:
- zawsze miej dzieci przynajmniej „na oku” , na jednego dorosłego nie może przypadać więcej niż dwoje dzieci do opieki,
- staraj się rozłożyć Wasze stanowisko jak najbliżej ratownika WOPR-u,
- naucz siebie i dziecko odczytywania znaków na kąpielisku: czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli, biała – kąpiel dozwolona, czerwony kolor boi na wodze wskazuje miejsce do pływania dla dobrych pływaków, a kolor żółty – dla początkujących,
- nigdy nie wskakujemy do wody zaraz po spożytym posiłku ani po intensywnym nagrzaniu słońcem (może to spowodować szok termiczny i chwilowe zatrzymanie akcji serca),
- naucz dziecko, że choć kąpiel w wodzie jest żywiołowa i radosna, powinno unikać przenikliwych krzyków, które mogą wprowadzić w błąd ratownika.
Bezwzględnie wymagaj posłuszeństwa – gdy korygujesz zachowanie malca, unikaj komunikatów „bądź grzeczny, słuchaj się tatusia, uważaj” gdyż są niekonkretne i dziecko szybko na nie „głuchnie”. Trzeba jasno wyrazić swoje oczekiwania np. „nie oddalaj się ode mnie”, „nie syp piaskiem w oczy” itd.
UWAGA! Zapamiętaj najważniejszy numer ratunkowy (nie informacyjny!), gdy wypoczywasz nad wodą: 601 100 100