Ruszyła Kampania „Bezcenny Dar”, której celem jest podniesienie świadomości kobiet w ciąży na temat deponowania krwi pępowinowej oraz szans leczenia krwią pępowinową w Polsce. Akcja jest skierowana do ciężarnych kobiet, w szczególności do tych, w których historii rodzinnej występowały przypadki zachorowań na choroby onkologiczne lub hematologiczne.
„Bezcenny Dar” to akcja społeczna Stowarzyszenia Rodziców na Rzecz Deponowania Komórek Macierzystych Krwi Pępowinowej oraz Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM), promująca działania prewencyjne.
Krew pępowinowa to cenne źródło komórek macierzystych, dających początek wszystkim tkankom w ciele człowieka. Może zostać wykorzystana do leczenia ponad 70 ciężkich chorób, w tym: białaczki, anemii oraz niektórych nowotworów (np. chłoniaków). Krew pępowinowa może zostać pozyskana przez każdą położną lub lekarza przyjmującego poród, jednak wyłącznie przy porodzie. Zgodnie z Rezolucją Parlamentu Europejskiego wszystkie kobiety i mężczyźni powinni być informowani o możliwości zdeponowania krwi pępowinowej przy porodzie.
– Decyzja o zdeponowaniu krwi pępowinowej może uratować życie naszego dziecka lub kogoś z rodziny, dlatego zależy nam na tym, aby edukować ludzi na temat korzyści płynących z jej deponowania. Każdy rodzic z pewnością chciałby znać możliwości, jakie daje nam dziś nauka, zwłaszcza, jeśli mogą się one przyczynić do uratowania życia – mówi Tomasz Baran z PBKM.
Rodziny, które chciałyby zostać objęte programem „Bezcenny dar” mogą zgłaszać się mailowo na adres zgloszenia@bezcennydar.pl. W zgłoszeniu należy opisać historię rodzinną i uzasadnić chęć przystąpienia do akcji. Wybrani uczestnicy akcji otrzymają darmowe pobranie krwi pępowinowej oraz roczne przechowywanie bez żadnych opłat.