Gdy dopada nas przeziębienie, wiele osób zapomina o metodach naszych babć, które wierzyły w siłę natury. Czy warto sięgnąć po naturalne sposoby radzenia sobie z pierwszymi objawami? Jakich efektów można oczekiwać?
Naturalne metody leczenia są alternatywą dla medycyny konwencjonalnej. Warto po nie sięgać wówczas, gdy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, czyli bóle mięśniowe, kostno-stawowe lub ogólne osłabienie organizmu. Im szybciej pacjent zareaguje, tym większe ma szanse na to, aby pozbyć się wszystkich męczących symptomów i wrócić do formy. A trzeba przyznać, że metod, które stosowały nasze babcie w walce z przeziębieniem, jest całkiem sporo. Co więcej, są one dedykowane chorym niezależnie od wieku, w tym również dzieciom, kobietom w ciąży, karmiącym oraz starszym pacjentom. Na co zwłaszcza zwrócić uwagę?
Rosół, mleko i gorące herbaty – na rozgrzanie
Jednym z objawów przeziębienia są dreszcze. Warto wskazać, że uczucia chłodu można się pozbyć, wypijając kubek gorącego rosołu. Co więcej, ta popularna zupa pozwala również na zmniejszenie stanu zapalnego i oczyszczenie gardła. Podobnie jest w przypadku gorących herbat. Warto przy tym sięgnąć nie tylko po czarną i zieloną, ale również po lipę czy rumianek. Część gorących napojów nasze babcie wzmacniały plasterkiem cytryny czy też miodem. Tak przygotowany napar potrafi również zminimalizować ból gardła. Poza herbatami warto również pamiętać o ciepłym mleku – z miodem jest nie tylko pyszne, ale również pozwala organizmowi skutecznie walczyć z infekcją.
Coś na bóle
W trakcie przeziębienia część osób skarży się na ból mięśni i stawów. Nasze babcie stosowały w takich sytuacjach różnorodne olejki i maści, w tym między innymi rozmarynowe, miętowe, majerankowe czy kamforowe. Gdy mowa o dzieciach, warto pamiętać dodatkowo o właściwych lekach. Homeopatyczne leki, takie jak Paragrippe czy Oscillococcinum dla dzieci, są nie tylko bezpieczne, ale również zwalczają objawy przeziębienia i grypopodobne. Co ważne, nie wchodzą w interakcję z innymi lekami i nie wykazują żadnych działań niepożądanych. Oscillococcinum jest więc lekiem bezpiecznym dla całej rodziny. Nie ma przeciwwskazań do stosowania leku Oscillococcinum u kobiet w ciąży i karmiących – konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem.
Ostre przyprawy
Nasze babcie w walce z przeziębieniem niejednokrotnie sięgały po ostre przyprawy, w tym pieprz czy czerwoną paprykę. Takie wpływają pozytywnie na nasz system odpornościowy. Wszystko dzięki temu, że zawierają one kapsaicynę, czyli związek chemiczny odpowiedzialny za ostry smak. Ma ona właściwości przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Często stosuje się ją do produkcji popularnych plastrów rozgrzewających lub mających zwalczać bóle reumatyczne. Dzieciom warto podać Paragrippe czy Oscillococcinum – opinie o tych lekach homeopatycznych są wśród rodziców bardzo dobre.