Najmłodsze dzieci coraz częściej spędzają swój wolny czas przy elektronicznej rozgrywce, często za zgodą samych rodziców, którzy jednak na szczęście równie często mają świadomość tego, że muszą kontrolować ile godzin dziecko spędza przy tego typu zabawie i z jakimi treściami ma lub może mieć kontakt. Jest to szczególnie ważne z tego względu, że może stanowić świetną podstawę do wpojenia dziecku podstaw pewnego zachowania, które z pewnością przyda mu się w przyszłości i dorosłym życiu – mianowicie samodzielnego odsiewania wartościowej zawartości od tej niekoniecznie przydatnej, a w przypadku najmłodszych odbiorców Internetu i gier komputerowych nie przeznaczonych dla jego stopnia rozwoju psychicznego. Podczas gdy od samego zjawiska gier komputerowych raczej nie ma ucieczki – co prawda możemy zakazać naszemu dziecku grania w ogóle i trzymać komputer, konsolę czy tablet pod kluczem, to takie rozwiązanie na dobrą sprawę jest zupełnie nieskuteczne, zwłaszcza u dziecka, które już uczęszcza do szkoły i może, na przykład, sprawdzić czym jest „zakazany owoc” na komputerze kolegi. Wielu psychologów i pedagogów w dzisiejszych czasach mocno podkreśla, że w tego typu sytuacjach to nie zakazywanie przynosi skutek, ale rozmowa i kontrolowanie przez argumentowanie dlaczego nasza pociecha powinna się zastosować do danej normy czy polecenia.
Ale wracając do tematu – jaką grę najlepiej wybrać dla naszego dziecka, a najlepiej taką, przy której moglibyśmy wspólnie spędzić trochę czasu? Jedną z ciekawszych propozycji jest powstała już kilka lat temu, ale do dziś ciesząca się ogromną popularnością wśród graczy z całego świata i we wszystkich grupach wiekowych, produkcja pod tytułem Angry Birds – przeznaczona zarówno na komputery osobiste, jak też przeglądarki internetowe i urządzenia mobilne wyposażone w systemy operacyjne iOS bądź Android.
Angry Birds to gra zręcznościowo – logiczna, polegająca na wystrzeliwaniu tytułowych ptaków z ogromnej procy w taki sposób, aby wyeliminować wszystkie znajdujące się na danym etapie zielone świnki, wykorzystując do tego zarówno elementy rozmaitych konstrukcji, na których te się znajdują, przykładowo poprzez takie niszczenie ich elementów, aby spadły w odpowiedni sposób czy też korzystania z umiejętności specjalnych ptaków: każdy z dostępnych rodzajów posiada swoje unikalne właściwości – niektóre wybuchają przy kontakcie z celem, inne przebijają się przez wszystkie przeszkody na swojej drodze, a jeszcze inne rozpadają na kilka mniejszych ptaków podczas lotu, co pozwala łatwo objąć „ostrzałem” nieco większy obszar. Niemniej jednak, cokolwiek może przynosić na myśl poprzednie zdanie, Angry Birds jest pozbawione brutalności czy treści, które mogłyby negatywnie wpłynąć na dziecko – wszelka „przemoc”, jeśli w ogóle można o niej w tym wypadku mówić, ma charakter czysto komiczny a gra największy nacisk kładzie na dobranie odpowiedniej strategii, korzystanie z dostępnych zasobów w postaci ptaków oraz logiczne myślenie i planowanie – korzystając z danego typu ptasiej amunicji musimy liczyć się z tym, że jest ona bardzo ograniczona i nierzadko będzie trzeba rozsądnie wykorzystywać jej rodzaje, aby zapewnić sobie zwycięstwo na danym poziomie.
Gra jest bardzo wciągająca i sprawia mnóstwo zabawy również starszym graczom, tak więc Angry Birds to świetna propozycja, jeśli chcemy spędzić nieco czasu z dzieckiem przy wirtualnej rozgrywce. Mechanika zabawy i jej zasady są bardzo łatwe do opanowania, nawet dla osoby, która z grami komputerowymi ma minimalną styczność, a nasza pociecha z pewnością doceni zaangażowanie.