Dla większości ból pleców może być następstwem lat zaniedbań. Jednak co, jeśli jest on czymś normalnym już dla 13-14 latków? Od września rusza ogólnopolska kampania edukacyjna w szkołach ponadpodstawowych. Z wykonanych dotychczas wstępnych badań wynika, że aż 74% uczniów odczuwa ból pleców. Dla części jedynym „sportem” jest spacer, a aż 11% z nich z powodu bólu już zażywa leki przeciwbólowe.
Czy zdążymy z profilaktyką?
Wady postawy dzieci i młodzieży są bardzo częstym zaburzeniem. Jak wiemy – przyczyniają się do tego m.in. siedzący tryb życia i niewielki poziom aktywności fizycznej. W marcu i kwietniu br. w kilku szkołach ponadpodstawowych w różnych rejonach Polski przeprowadzono testowo akcję o nazwie „Prawidłowa postawa ciała. Prosto przez życie”. Wyniki badań wśród ponad 500 uczniów były przerażające. Tylko 57% z nich uprawia jakikolwiek sport. Dla 15% z nich jest to… spacer! 74% uczniów odczuwa ból pleców. Niestety 43% nie wie jak sobie z nim radzić i jako pomoc kładzie się, siedzi lub się prostuje. 11% musi stosować środki przeciwbólowe! Tylko 34% uważa aktywność fizyczną za lek na bólu pleców. Dlatego organizator akcji postanowił, że wraz z początkiem nowego roku szkolnego rozpocznie na skalę krajową, bezpłatny program dla szkół. Program będzie się składał z dwóch etapów. Pierwszym z nich będzie przeszkolenie nauczycieli wychowania fizycznego oraz wyposażenie ich w innowacyjne rozwiązania. Drugim będzie 45-minutowy „wykład” edukacyjny, który będzie miał na celu uświadamianie młodych, jak ważna jest prawidłowa postawa – zarówno podczas lekcji, jak i poza szkołą.
Jak zatem utrzymać prawidłową postawę?
Ogromne znaczenie ma technika i metodyka wykonywania podstawowych ćwiczeń z zachowaniem naturalnej lordozy kręgosłupa. Dlatego też pierwszy etap programu odbywać się będzie w salach gimnastycznych przez okres 2–4 tygodni. Ćwiczenia będą prowadzone podczas lekcji przez nauczycieli WF-u, tak aby nie zaburzyć planów zajęć ułożonych dla poszczególnych klas. Drugim etapem mają być wykłady dot. prawidłowej pozycji siedzącej, pamięci mięśniowonerwowej, ruchu, odżywiania stawów, wpływu postawy ciała na postawę psychiczną oraz roli mięśni w postawie ciała. „Z naszych obserwacji wynika, że młodzież ma bardzo niską świadomość swojego ciała, co w przyszłości będzie skutkowało zaburzeniami postawy, a w związku z tym – przewlekłymi chorobami narządów ruchu. Naszym celem jest przekonać młodzież do wzmacniania mięśni core, czyli mięśni grzbietu, mięśni brzucha, mięśni pośladków, które odpowiadają za prawidłową postawę ciała. Przekazujemy więc wiedzę jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, aby ich efektywność była najwyższa, bez szkody dla zdrowia. Uświadamiamy młodzież jak niechlujna postawa ciała negatywnie wpływa na ich stan psychiczny. Profilaktyka, jak dotąd, jest najprostszą i najskuteczniejszą metodą zapobiegania schorzeniom narządów ruchu”. – mówi Roman Wojcinowicz, terapeuta manualny i twórca przyrządu Drim Drum.
Jak przystąpić do programu?
Organizator podejmuje kontakty bezpośrednio ze szkołami w ramach swojej strategii. Na początek województwo mazowieckie. Jednak publikacja wyników badań w maju spowodowała sporo indywidualnych zapytań rodziców z całego kraju. „Dlatego, jeśli będzie taka potrzeba, to przyjedziemy wszędzie.” – mówi Roman Wojcinowicz.