INTERNATIONAL DOLLHOUSE DAY
Pomysłodawcą tego święta jest Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, które od kilku lat urozmaica kulturalną mapę Warszawy. Propaguje wiedzę o historycznych domach lalek jako materialnym dokumencie czasów w jakich powstały, a także zachęca i ośmiela do samodzielnego tworzenia domków.
![](https://media.unit.pl/dww/2023/03/MuzeumDomkow-2021-7-kopia-kopia-kopia.jpg)
Inicjatorzy święta motywują i zapraszają do organizowania różnych aktywności związanych ze świętowaniem tego dnia – od organizacji konkursów na najciekawsze domki, po dzielenie się swoimi pomysłami na wykonywanie miniatur z przedmiotów codziennego użytku o zupełnie innych zastosowaniach – np. do robienia talerzyków i misek z guzików, czy lamp z ozdobnych zakrętek do butelek. Ideą tworzenia domków lalek jest to, iż niezależnie od umiejętności manualnych i zasobności portfela – może je wykonywać każdy – a efekty zależą tylko od pomysłowości i fantazji autora. Jest to też hobby, które doskonale integruje rodzinę przy wspólnym projekcie, a dom lalek, który przechodzi z pokolenia na pokolenie, może stać się piękną, rodzinną pamiątką, pełną ukrytych historii i znaczeń, czytelnych tylko dla najbliższych.
USTANOWIENIE MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DOMKÓW LALEK
Data święta nie została wybrana przypadkowo – 7 kwietnia urodziła się córka założycielki Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, której wielka przygoda z kolekcjonowaniem domów lalek rozpoczęła się właśnie od wyremontowania starego domku dla małej wówczas córeczki. Obecnie w Muzeum, utworzonym w 2016 roku, można oglądać ponad 150 historycznych domów, sklepów, szkół, szpitali i innych obiektów wykonanych w różnych zakątkach świata. Najstarszy z domków liczy ponad 200 lat. Zbiory pochodzą z kolekcji Anety Popiel-Machnickiej i zostały w całości przez nią i jej córkę Różę odrestaurowane i przywrócone do dawnej świetności.
![](https://media.unit.pl/dww/2023/03/MuzeumDomkow-foto_05-kopia.jpg)
Warszawskie Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek to nostalgiczna wyprawa w przeszłość dla dzieci w wieku od 5 do 105 lat. Ponad 150 historycznych domów, sklepików i pokoi dla lalek. Unikatowa kolekcja zabawek sakralnych. Dziesiątki uroczych wnętrz, tysiące maleńkich drobiazgów. Niezliczona ilość godzin wspaniałej zabawy, która dawno przeminęła, ale której czar urzeka nas do dziś.
![](https://media.unit.pl/dww/2023/03/MuzeumDomkow-foto_06.jpg)
Historyczne domki dla lalek – stosunkowo mało w Polsce znane, stanowią fascynujący dokument dawnych epoki i prezentacja ich na ekspozycji muzealnej jest atrakcyjnym sposobem na przybliżenie dawnych obyczajów, przemijających zawodów, mód w sposobie urządzania wnętrz i ubioru, stylów architektonicznych a nawet zjawisk społecznych. Domy lalek stanowią niezwykle różnorodne i ciekawe dziedzictwo kultury, i budzą nieodmiennie wielki zachwyt wśród zwiedzających. Muzeum prezentujedawne domy dla lalek, pokoje, sklepy, łazienki a nawet lalczyne powozy, kliniki, zakłady fryzjerskie czy domki plażowe oraz kilkanaście unikatowych zabawek sakralnych – ołtarze, cele zakonne, kaplice. Oprócz zwiedzania ekspozycji stałej i wystaw czasowych w muzeum można wziąć udział w ciekawych warsztatach twórczych. przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Tajemne przejścia, niezwykły nastrój ekspozycji, zachwyt nad kunsztem wykonania dawnych zabawek, zaduma nad tym co bezpowrotnie przeminęło i wspaniała inspiracja do własnej twórczości – to właśnie Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie.
Oddział Główny – Podwale 15, Warszawa
![](https://media.unit.pl/dww/2023/03/MuzeumDomkow-foto_08.jpg)
Oddział Wystaw Czasowych – Krzywe Koło 2/4
![](https://media.unit.pl/dww/2023/03/MuzeumDomkow-foto_07.jpg)