W Polsce ukazał się 38. tom przygód Asteriksa i Obeliksa pt. Córka Wercyngetoryksa i na dobre zagościł już w domach czytelników. Długo oczekiwany album to również ukoronowanie tegorocznego jubileuszu Asteriksa – 60 lat od stworzenia postaci przez Goscinny’ego i Uderzo!
Zgodnie z tradycją przemienności tym razem przygoda Asteriksa i Obeliksa zaczęła się w sercu słynnej galijskiej wioski. Po podróży do Włoch w 2017 roku z albumu Asteriks w Italii, nastąpił powrót do Armoryki na spotkanie, które wstrząsnęło wojowniczą osadą!
Album Asteriks – Córka Wercyngetoryksa jest czwartym owocem współpracy pisarza Jean-Yvesa Ferriego i rysownika Didiera Conrada, duetu z powodzeniem tworzącego nowe przygody Asteriksa i Obeliksa w bajecznym świecie wykreowanym przez René Goscinny’ego i Alberta Uderzo.
Czyja to córka?
Jeśli Asteriks i Obeliks myśleli, że będą mogli sobie spokojnie odpocząć po poprzedniej podróży, to byli w błędzie! Tajemnicza nastolatka, eskortowana przez dwóch wodzów Arwernów, przybyła do wioski. Obecność w wiosce nieugiętych Galów tej niepodobnej do innych nastolatki wywołała mnóstwo międzypokoleniowych niesnasek… Cezar i legioniści szukają jej nie bez powodu: w wiosce mówi się, że ojcem dziewczyny miałby być… sam wielki Wercyngetoryks, niegdyś pokonany w Alezji!
O ile nam wiadomo – ujawniają Jean-Yves Ferri i Didier Conrad – to zbuntowana nastolatka. No cóż, nie jest łatwo nosić nazwisko Wercyngetoryksa! Przygotowując się do tego albumu, przeprowadziliśmy sporo badań, dotyczących jej wyglądu, nazwiska, postaci… Jak wiadomo, Wercyngetoryks z wielką dyskrecją traktował swą prywatność, a źródła historyczne są bardzo skromne. Ale sami zobaczycie, że udało nam się zebrać mnóstwo smaczków! – mówią autorzy.
Adrenalina to przede wszystkim dziewczyna stojąca w obliczu klasycznych problemów dojrzewania i niejednokrotnie bolesnego przejścia w dorosłość, które jest przewodnim motywem tego albumu. Faktycznie, jeśli nawet jej wybitny ojciec pojawia się okazjonalnie w jednym miejscu w całej serii, to młoda nastolatka istnieje i dźwiga cały album, czego dotychczas, bez wątpienia, żadna z postaci kobiecych w tej serii nie dokonała.
Ale cóż mogłaby robić samotna nastolatka w małej galijskiej wiosce, jeśli nie śmiertelnie się nudzić i surfować po kamiennej tabliczce? W porywie wielkiej życzliwości autorzy wymyślili dla niej małą niespodziankę: stworzyli całe stadko kumpli! Do tej pory w cieniu rodziców, wioskowa młodzież nigdy nie zajmowała miejsca, na jakie zasługiwała w całej serii. Oddano jej sprawiedliwość dzięki bujnej wyobraźni Jean-Yvesa Ferriego i pociągnięciom pędzelka Didiera Conrada.
Seria francuskich komiksów, wymyślona w 1959 r. przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny’ego oraz rysownika Alberta Uderzo, od chwili premiery w październiku 1959 roku na łamach magazynu „Pilote” podbiła serca najpierw Francuzów i Belgów, a potem – stopniowo – reszty świata, stając się jednym z fenomenów kultury popularnej XX wieku.