Odpowiednie treningi w czasie ciąży mają bardzo dobry wpływ zarówno na przyszłą mamę, jak i dziecko. Jeżeli więc ciąża przebiega prawidłowo i nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, warto regularnie ćwiczyć – oczywiście nie obciążając zbytnio organizmu. Oto kilka z wielu korzyści, które wynikają z aktywności fizycznej w tym ważnym okresie.
1.Ograniczenie bólów kręgosłupa i miednicy
Zmiany hormonalne, dodatkowe kilogramy, nacisk płodu na dolny odcinek kręgosłupa, a także przesunięcie środka ciężkości powodują zwiększone dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa lędźwiowego i miednicy. Ćwiczenia pomagają je zniwelować oraz wzmacniają mięśnie głębokie brzucha i grzbietu ograniczając ryzyko dyskopatii ciążowej, a także często spotykanej u ciężarnych tzw. „rwy kulszowej”.
2. Mniejsze obrzęki
Wysoki poziom estrogenów w trakcie ciąży ma wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie, czego skutkiem są powszechnie występujące obrzęki rąk, stóp czy łydek. Nie musi to być jednak nieodzowny objaw u każdej ciężarnej, ponieważ wykonując odpowiedni ćwiczenia i włączając w to masaż, możemy zredukować lub zniwelować te przykre dolegliwości.
3. Mniej zbędnych kilogramów
Wiadomo, że z ciąża oznacza przyrost masy ciała, ale jeżeli zależy nam, by nabierać tylko tych „niezbędnych kilogramów”, warto postawić na regularne ćwiczenia. Odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny zapobiega nadwadze także podczas ciąży.
4. Obniżone ryzyko cukrzycy ciążowej
Cukrzyca to coraz częstsza dolegliwość w trakcie ciąży. W większości przypadków mija po porodzie, ale z pewnością każda kobieta chciałaby jej uniknąć. Pamiętajmy więc, że podczas wysiłku nasza wątroba pracuje intensywniej, co wpływa na regulację poziomu cukru we krwi oraz eliminuje nadmiar insuliny.
5. Poprawa naszego samopoczucia
Podczas aktywności fizycznej nasz organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dzięki nim mamy więcej energii, czujemy się bardziej rozluźnione oraz lepiej śpimy. Poza tym jesteśmy bardziej świadome swojego ciała. Według pewnych badań kobiety, które ćwiczą w ciąży mniej obawiają się porodu, łatwiej dochodzą do siebie po urodzeniu dziecka i rzadziej zapadają na tzw. depresję poporodową.
6. Dobro dziecka
Inne badania mówią o korzyściach, jakie z ćwiczeń mamy ma noszony przez nią w brzuchu maluch. Takie dzieci podczas ciąży dostają więcej tlenu, a po porodzie mają mniejszą zawartość tkanki tłuszczowej, szybciej i łatwiej się rozwijają, a nawet mają wyższe IQ.
Ćwiczenia w ciąży to jeden z nielicznych sposobów, dzięki któremu przyszłe mamy mogą same zadbać o siebie i dziecko. Regularne, odpowiednio dopasowane ćwiczenia to samo zdrowie! Naprawdę niewiele trzeba, by samemu pozytywnie wpływać na kondycję psychofizyczną w ciąży oraz na prawidłowy rozwój płodu. Zachęcam Was całym sercem do aktywności fizycznej w ciąży.
Ćwiczenia w ciąży oraz wiedzę jak ćwiczyć znajdziesz tutaj:
http://e-trener.tv/index.php/category/index/index/id/5/