Wakacje kojarzą się z relaksem, spokojem i beztroską. Jednak w czasie wyjazdu z dzieckiem mogą cię spotkać nieoczekiwane sytuacje. Co zrobić, żeby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i spędzić wspaniały czas z rodziną?
Przyzwyczajeni do swojego środowiska, bezpieczni we własnym domu w czasie wakacji przerywamy ten błogostan i wyjeżdżamy w nieznane. No może dla nas nie tak do końca jest to nieznane, ale z punktu widzenia naszych dzieci wyjazd nawet do miejscowości oddalonej o 2-3 godziny drogi od domu, w której jeszcze nigdy nie były to taka właśnie wyprawa w nieznane. Maluch przyzwyczajony do swojego domu, swojego pokoju i zabawek nagle zostaje przeniesiony w inny świat. Nowe miejsce to dla dziecka nowe doświadczenia, które chce zdobywać. Pozwól mu na to, ale w razie czego bądź gotowa na wszelkiego rodzaju wypadki, które mogą się malcowi przytrafić. Aby się do nich dobrze przygotować, zobacz co w czasie wakacyjnego wyjazdu może się przydarzyć dziecku i jak sobie z tym poradzić.
Biegunka
Już w czasie podróży maluch może dostać biegunki, jej objawy to ból brzucha, luźne i częste stolce, nudności, wymioty. Biegunka w czasie podróży zwykle wiąże się z zatruciem pokarmowym w wyniku spożycia przez dziecko jedzenia lub wody zanieczyszczonej toksynami (gronkowiec) czy wirusami (rotawirus) lub bakteriami (salmonella). Aby nie dopuścić do zatrucia pilnuj, żeby maluch po każdej zabawie i przed posiłkami zawsze mył ręce. Uważaj też na pożywienie, które kupujesz dziecku. Zwracaj uwagę czy jest ono przygotowywane w higienicznych warunkach. Wiadomo, że w czasie wakacyjnych wycieczek, gdy chodzicie lub jeździcie z jednego miejsca do drugiego nie jest to łatwe. Nie da się kontrolować warunków sanitarnych wszystkich barów czy lodziarni, do których traficie, ale zwróć uwagę chociażby na to czy lody są odpowiednio chronione przed upałem z zewnątrz i czy owoce na straganie wyglądają świeżo. Zawsze przed jedzeniem myj wszystkie warzywa i owoce i dopiero dawaj dziecku do jedzenia.
Leczenie biegunki: Biegunka po 3-4 dniach ustępuje, ale u dzieci zawsze trzeba ją leczyć. Dzięki temu skrócimy czas jej trwania i unikniemy odwodnienia organizmu, które jest wyjątkowo niebezpieczne zwłaszcza w czasie upałów i może doprowadzić do wycieńczenia. Żeby do tego nie dopuścić dawaj dziecku dużo pić, zwłaszcza wody lub słabej herbaty najlepiej ziołowej (mięta, rumianek, koper włoski). Podaj także elektrolity, które oprócz nawodnienia dostarczą niezbędnych mikroelementów. Unikaj produktów nabiałowych, takich jak mleko czy sery. Zastosuj natomiast probiotyki, zwierające bakterie kwasu mlekowego, które odbudują mikroflorę żołądka i jelit i pomogą zwalczyć biegunkę. Gdy biegunka się przedłuża konieczna jest wizyta u lekarza.
Ukąszenie
W ciepłe letnie dni zwłaszcza nad wodą nie trudno o ukąszenia owadów. Komary, meszki, osy, pszczoły czy kleszcze mogą ugryźć niespodziewanie również nasze dziecko. Czerwony, swędzący ślad czy nawet opuchnięcie to najmniejszy problem w przypadku takiego ukąszenia. Najbardziej niebezpieczny natomiast jest wstrząs anafilaktyczny, czyli silna reakcja organizmu na alergen jakim jest jad. Objawy wstrząsu to obrzęk języka i twarzy, nudności, kaszel napadowy, problemy z oddychaniem, wysypka, omdlenie. Być może twój maluch jest jeszcze za mały, żebyś wiedziała że jest uczulony, więc lepiej nie ryzykować i chronić smyka przed tego typu niebezpieczeństwem.
Ochrona przed ukąszeniami: W miejsca, gdzie mogą wystąpić owady takie jak rzeki, jeziora czy lasy ubieraj malucha w długie spodnie, bluzki z długim rękawem i czapeczki. Ważne jest by jak najmniejsza powierzchnia ciała była odkryta. Stosuj również preparaty odstraszające owady. Gdy dojdzie do ukąszenia od razu posmaruj to miejsce specjalnym preparatem łagodzącym ból i pieczenie. Możesz zastosować również kompres z sody oczyszczonej lub położyć na rankę plasterek ukrojonej cebuli, sok złagodzi ból i zdezynfekuje ranę. Przy użądleniu przez pszczołę trzeba jak najszybciej wyjąć z rany żądło, żeby jad nadal nie wnikał do organizmu. Podaj dziecku wapno i obserwuj czy jego stan się nie pogarsza. Gdy zauważysz, że zaczyna blednąć, opada z sił, kaszle lub pojawia się obrzęk udaj się jak najszybciej do lekarza.
Krwawienie z nosa
Przeważnie następuje z powodu urazu. W takim przypadku pamiętaj, żeby nie odchylać głowy malca do tyłu, bo może to powodować krztuszenie się krwią. Uspokój malucha i posadź go na krześle pochylając mu głowę lekko do przodu. U nasady nosa lub na karku przyłóż zimny kompres, a krew zatamuj chusteczką, zaciskając przy tym nozdrza tak, żeby dziecko oddychało ustami.
Otarcia, skaleczenia
O takie urazy u dziecka nietrudno, a w wakacje zdarzają się one bardzo często. Dzieci uwielbiają przecież biegać, bawić się w ganianego i skakać wszędzie, gdzie się da. Otarte kolana czy łokcie to w takim przypadku norma, ale nie nauczy się kózka, jeśli nie będzie skakać. Takie rany są dość powierzchowne, wystarczy je oczyścić i zdezynfekować maścią antyseptyczną. Innego rodzaju skaleczenia, które są głębsze i krwawią również opatrz w ten sposób, a następnie załóż jałowy opatrunek.
www.rodzice.familie.pl