Aż trudno uwierzyć, ale do tej pory używanie hulajnóg nie było obwarowane konkretnymi przepisami. Nie wiadomo było czy ich użytkowników traktować jak pieszych czy jak motorowerzystów. Można było bezkarnie jeździć nimi nawet po alkoholu do momentu spowodowania wypadku.
Zgodnie z nowelizacją ustawy hulajnoga to „pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”. Będzie można poruszać się nimi z maksymalną prędkością 20 km/h. Nie będzie można nikogo przewozić hulajnogą ani ładunku żadnego też nie.
Poruszać się będzie można drogą dla rowerów i korzystać ze śluz przeznaczonych dla rowerzystów na skrzyżowaniach. Obowiązkowe będzie ustępowanie pierwszeństwa pieszym. W przypadku korzystania z chodnika będzie można jechać z prędkością zbliżoną do poruszania się pieszo. Jeśli natomiast ograniczenia prędkości nie będą pozwalały poruszać się z prędkością większą niż 30 km/h hulajnogą będzie można jeździć po ulicy – praktycznie oznacza to taki sposób poruszania się w strefie zamieszkania.
Od 20 maja z hulajnóg elektrycznych nie będą mogli korzystać wszyscy – minimalny wiek użytkownika będzie wynosił 10 lat. Użytkownicy niepełnoletni będą musieli posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 czy T.
Nowe kary
Za przekroczenie prędkości lub jazdę po chodniku z prędkością większą niż piesi i nieustępowanie im pierwszeństwa będzie groziła kara grzywny od 20 do 5000 zł. Obowiązywać będzie zakaz używania hulajnóg po spożyciu alkoholu, za złamanie go odpowiadać będziemy z z art. 87 Kodeksu Wykroczeń jak rowerzyści, czyli grozić nam będzie grzywna lub areszt. Do skontrolowania użytkownika hulajnogi upoważnieni będą nie tylko policjanci, ale także strażnicy miejscy lub gminni.
Nie tylko hulajnogi
W nowelizacji ustawy wprowadzono definicję urządzenia transportu osobistego. To „pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego”. W praktyce chodzi o elektryczne deskorolki czy pojazdy typu sagway. Ale nowe przepisy będą dotyczyć także zwykłych deskorolek, rolek, hulajnóg, które zostały zdefiniowane jako „urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni”. W strefie zamieszkania użytkownik takiego sprzętu będzie mógł poruszać się po całej szerokości drogi, a kierowcy samochodów będą musieli ustępować im pierwszeństwa.