Festiwal Skrzyżowanie Kultur, zainicjowany przez władze Stolicy w 2005 roku, a organizowany od początku przez Stołeczną Estradę, to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. W ciągu dziewięciu lat istnienia Festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców.
Głównym założeniem i misją Festiwalu jest otwieranie Warszawiaków i gości Stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. Festiwal chce być taki, jaka jest sama Warszawa i cały współczesny świat: coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność, jeszcze ciekawszy innych i jeszcze ciekawszy dla innych. Nieustannie poszukujący i rozwijający się.
Podróż w głąb najciekawszych regionów muzycznych zostanie wzbogacona o charakterystyczne dla festiwalu warsztaty muzyczne prowadzone przez światowej klasy mistrzów.
Najbliższa edycja odbędzie się 19 września 2021 roku. Zapraszamy!
Na Festiwalu wystąpią:
Oum – ambasadorka kultury marokańskiej, łącząca w swych piosenkach wpływy muzyki hassani, jazzu, gospel, soulu, afro beatu i sufi. W swojej twórczości przekonuje słuchaczy, że różnice kulturowe są mniej ważne od tego, co nas zbliża do siebie oraz Moh!
Kouyaté – artysta, który łącząc tradycyjny gatunek Mandingo, afro beat i funky, opowiada o szczęściu, dramacie życia, wygnaniu, codziennych niepewnościach, walce i nadziei. Jego twórczość zawiera ważne przesłanie dla wszystkich, szczególnie w tych nietypowych czasach.
Atrakcje dla dzieci
W programie Festiwalu tradycyjnie znajdą się również propozycje dla najmłodszych miłośników muzyki świata. Z kolei prezentację tańca perskiego w formie przeznaczonej dla dzieci poprowadzi Apsara Afsanesara. Będzie to dla grupy 7-15 lat, odbywać się będą od godziny 11.00 w Teatrze Dramatycznym w Sali im. Witolda Zatorskiego (III piętro) i trwać będą 1,5 h.
W tym samym miejscu, ale od godziny 14.00 odbywać się będą warsztaty perkusyjne, na których uczestnicy (7-15 lat) przez 2 godziny spotkać się będą mogli z mistrzem gry na Jaff – kurdyjskim artystą, Aradem Emamgholi.
Na oba warsztaty obowiązują zapisy!
W Kulturalnej odbędzie się natomiast panel dyskusyjny pt. „Warszawa wielu kultur” z udziałem Zastępczyni Prezydenta m. st. Warszawy Aldony Machnowskiej-Góry, który poprowadzi dr hab.Mirosław Pęczak, kulturoznawca i publicysta, kierownik Zakładu Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą na Wydziale Pedagogicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Panel poświęcony będzie tematyce wielokulturowości jako społecznemu doświadczeniu dzisiejszej Warszawy. Pojawia się pytana czy i na ile największe miasto w Polsce jest otwarte na innych i co znaczy dziś podział na swoich i obcych.
Do 12 września można kupić bilety za 50 zł. Od 12 września – za 60 zł. Warsztaty dla dzieci i udział w panelu – bezpłatny. Więcej informacji tutaj