Wszystkie dane medyczne wskazują, że osoby od 55. roku życia, a szczególnie po 70. roku oraz wszyscy obciążeni chorobami przewlekłymi niezależnie od wieku – najciężej przechodzą zakażenie koronawirusem. Koronawirus zwykle powoduje u nich ciężką postać dwustronnego zapalenia płuc z niewydolnością oddechową. Średnia wieku osób, u których doszło do utraty samodzielnego oddechu w wyniku zakażenia koronawirusem to 61 lat. Dlatego powinniśmy teraz szczególnie zatroszczyć się osoby starsze i chore ze swojego otoczenia.
Jak możemy pomóc
- Jeśli mieszkasz w bloku, zorientuj się czy osoby starsze na twojej klatce schodowej mają zapewnioną opiekę rodziny.
- Jeśli okaże się, że nie są zaopiekowane, zaproponuj robienie zakupów, pójście do apteki, odebranie recepty od lekarza.
- Starszym osobom wierzącym wytłumacz – a najlepiej wydrukuj z Internetu rekomendacje, że polscy biskupi wydali zalecenie, aby udzielić osobom starszym, chorym, dzieciom, młodzieży szkolnej oraz osobom bezpośrednio się nimi zajmującymi dyspensy aż do 29 marca z udziału w niedzielnej mszy św.
- Zrezygnuj z odwiedzania dziadków przez wnuki. Lekarze ze wszystkich krajów, w których wystąpiła już epidemia, mówią, że część dzieci przechodzi koronawirusa bezobjawowo lub jako zwykłe przeziębienie. W tym czasie jednak zarażają osoby starsze z otoczenia, a dla nich wirus jest śmiertelnym zagrożeniem. Pamiętaj – możesz nie wiedzieć o tym, że twoje dziecko przechorowało koronawirusa!
- W tym trudnym czasie angażowanie dziadków do opieki nad wnukami nie jest niestety dobrym pomysłem. Jeśli musisz to zrobić, ustal ścisłe zasady: nie zrzucaj robienia zakupów na starsze osoby, zabroń wycieczek do kina, zwiedzanie, odwiedzin i spotykania się z innymi dziećmi. Dozwolone niech będą tylko spacery i zabawa np. na placu zabaw na świeżym powietrzu.
- Zanim przywitasz się ze starszą osobą, dokładnie umyj ręce i twarz.
- Jeśli nie możesz pomóc seniorowi w zakupach, wytłumacz, aby nie robił zakupów w marketach, lecz raczej w małych osiedlowych sklepikach.
- Przypominaj starszym osobom o częstym myciu rąk i twarzy, szczególnie po każdym wyjściu z domu.
- Mimo że sezon grypowy skończy się za miesiąc, jeszcze ciągle można zaszczepić się na grypę. To ważne w czasie walki z epidemią koronawirusa, gdyż osoba, która będzie w wywiadzie miała fakt zaszczepienia się na grypę, a jednocześnie wykazywać będzie objawy grypopodobne, szybciej zostanie skierowana na diagnostykę w kierunku koronawirusa.
- Jeśli masz seniora przebywającego w domu opieki, wytłumacz mu, że dla jego dobra na jakiś czas zrezygnujesz z bezpośrednich odwiedzin. Pamiętaj, żeby codziennie zadzwonić, spytać personel o samopoczucie podopiecznego, aby nie czuł się opuszczony.