W dniach 28-30 października 2019 roku w Warszawie, odbędzie się 10. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej. W tym roku w programie znajdą się m.in. pokazy filmów, wizyty studyjne w filmowych instytucjach oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Zwieńczeniem Festiwalu będzie uroczysta Gala w kinie Iluzjon.
fot. Archiwum FINA
Festiwal Filmoteki Szkolnej daje niepowtarzalną okazję do spotkania młodych kinomanów, którzy realizują swoje pierwsze filmy, świadomie dyskutują o oglądanych produkcjach oraz organizują filmowe akcje angażując w to szkoły i lokalne społeczności. W jubileuszowej edycji wydarzenia weźmie udział 140 uczniów oraz 55 pedagogów. Do Warszawy przyjadą także laureaci dwóch edycji konkursu Skrytykuj! oraz Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
Pierwszego dnia zajęć uczestnicy spotkają się w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego z zaproszonymi ekspertami, którzy poprowadzą inspirujące warsztaty. Pod okiem specjalistów młodzież i nauczyciele przekonają się jak przemysł filmowy działa w praktyce. Jak działają studia filmowe? Czym zajmuje się postprodukcja? Czy taśma filmowa jest zabójcza? Te i wiele innych zagadnień będzie tematem wizyt w wytwórniach, studiach i archiwach filmowych drugiego dnia Festiwalu.
Festiwal to również wieczorne spotkania w kinie Iluzjon. 28 października odbędzie się pokaz nadesłanych przez uczniów spotów, podsumowujących pracę każdej ekipy w projekcie „Filmoteka Szkolna. Akcja!” 2018/19 oraz seans filmu In touch Pawła Ziemilskiego i spotkanie z twórcą, które poprowadzi Michał Oleszczyk. Natomiast 29 października odbędzie się uroczysta gala, którą uświetni pokaz filmu Sherlock jr Bustera Keatona z muzyką na żywo w wykonaniu Julii Marcell.
fot. Archiwum FINA
Filmoteka Szkolna jest przedsięwzięciem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zainicjowany w 2009 roku program obejmuje swoim zasięgiem prawie 14 tysięcy szkół. Bazą Filmoteki Szkolnej jest pakiet składający się z 54 lekcji tematycznych, w których znajdują się materiały dydaktyczne, filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Nauczyciele i uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Liderów programu w Pracowniach Filmoteki Szkolnej ulokowanych w szkołach na terenie całego kraju, warsztatach Wędrujących Filmoznawców Filmoteki Szkolnej oraz projektach realizowanych przy współpracy instytucji partnerskich.