Prawie 1 na 3 rodziców kupujących zabawki (31 procent) jest błędnie przekonany o tym, że podrobione zabawki nie są sprzedawane na głównych platformach sprzedażowych, co stanowi słaby punkt, który sprawia, że fałszywe zabawki, niebezpieczne dla dzieci , mogą trafić do domów. Takie dane wynikają z ankiety przeprowadzonej wśród 1000 rodziców z USA – głównych nabywców zabawek w gospodarstwie domowym, przez Wakefield Research dla The Toy Association.
„Społeczność branży zabawkarskiej w Stanach Zjednoczonych jest zaangażowana w tworzenie wartościowych pod względem rozwoju i bezpiecznych zabawek, które spełniają ponad 100 rygorystycznych standardów bezpieczeństwa zabawek i reżimów testowych w naszym kraju (USA- przyp. red.). Zapewniamy, że produkty sprzedawane przez tysiące legalnych amerykańskich firm produkujących zabawki – zarówno w sklepach detalicznych, jak i przez Internet – są rzeczywiście bezpieczne ”- powiedział Steve Pasierb, prezes i dyrektor generalny The Toy Association. „Niestety nieuczciwym podmiotom, często spoza naszego kraju, udaje się infiltrować rynki internetowe, dlatego stale ostrzegamy i edukujemy rodziców, jak chronić się, kupując zabawki tylko od uczciwych, legalnych producentów i sprzedawców. Stowarzyszenie zabawek i nasi członkowie nieustannie przez cały rok koncentrują się na współpracy z agencjami rządowymi i wiodącymi platformami handlu elektronicznego w celu zwalczania problemu podrabiania produktów i nieuczciwych sprzedawców ”.
Ukryte niebezpieczeństwa związane z podrabianymi zabawkami
Ponad jedna trzecia (34 procent) rodziców kupujących zabawki nie wie, że podrobione zabawki nie zawsze są testowane pod kątem bezpieczeństwa i zabranie ich do domu może być niebezpieczne. Z drugiej strony, legalne zabawki sprzedawane przez zweryfikowanych sprzedawców i znane marki są testowane pod kątem zgodności z ponad 100 rygorystycznymi standardami i testami w USA.
WSKAZÓWKA 1: Rodzicom zaleca się uważne wczytanie się w opinie mniej znanych sprzedawców online, aby upewnić się, że brana pod uwagę zabawka jest autentyczna – a zatem bezpieczna. Nie możesz znaleźć strony internetowej dla producenta lub sprzedawcy pod ręką? To jedna czerwona flaga. Wiele błędów gramatycznych w opisie produktu lub źle wykonane zdjęcia są również ważnymi znakami ostrzegawczymi. Świetną alternatywą jest odwiedzenie strony internetowej producenta marki zabawek i dokonanie zakupu bezpośrednio ze strony lub skorzystanie z linków do oficjalnego sprzedawcy w celu dokonania zakupu.
Warte ryzyka?
Wielu rodziców przyznaje, że może zaryzykować zakupy u nieautoryzowanych sprzedawców z kilku powodów, które bezpieczeństwo przekładają na plan dalszy. Najważniejszy z nich to przede wszystkim to, że zabawki są niedostępne w innych miejscach (32 procent) lub jeśli zabawka była dokładnie tym, czego pragnęły ich dzieci (31 procent). Ponad jedna czwarta (27 procent) rodziców była zachwycona tym, że zabawka była po prostu tańsza.
WSKAZÓWKA 2: Jeśli umowa wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, produkt może być podrobiony lub imitowany. Fałszywa zabawka lub tańsza alternatywa mogą być niebezpieczne – po prostu nie warto ryzykować.
Klasyfikacja wiekowa: to więcej niż liczba
96% ankietowanych rodziców jest przekonanych, że ich dzieci mogą odpowiedzialnie bawić się zabawką, nawet jeśli są młodsze niż zalecany wiek zabawki. Jest to niepokojące, ponieważ ocenianie nie opiera się na inteligencji dziecka, ale raczej jego umiejętnościach rozwojowych w danym wieku. Zabawki oznaczone jako 3+ mogą zawierać małe części, które mogą być przyczyną zadławienia przez dzieci poniżej trzeciego roku życia lub te, które nadal bawią się ustami.
WSKAZÓWKA 3: Po sprawdzeniu, czy sprzedawca jest autoryzowany, rodzice powinni sprawdzić zalecenie wiekowe zabawki i wybrać tylko takie zabawki, które pasują do wieku i zainteresowań dziecka.
Stowarzyszenie zabawek zachęca rodziców do zachowania czujności w sprawie zabawek, które przynoszą do domu, wybierając wyłącznie zabawki od renomowanych, znanych i sprawdzonych marek i sprzedawców. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa zabawek i bezpiecznej zabawy można znaleźć na stronie www.PlaySafe.org.
Badanie Stowarzyszenia Zabawek zostało przeprowadzone przez Wakefield Research (www.wakefieldresearch.com) wśród 1000 amerykańskich rodziców, którzy są głównym nabywcą zabawek w gospodarstwie domowym, między 25 września a 2 października 2019 r.