Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w dniu 14.12.2023, wydał kolejne rozstrzygnięcia dla frankowiczów, osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Kluczowym punktem sporu jest przedawnienie roszczeń banków. TSUE stwierdził, że asymetria w przedawnieniu roszczeń między konsumentem a bankiem może naruszać ochronę konsumenta. Według Trybunału, roszczenia banków nie mogą przedawnić się później niż roszczenia konsumentów. Oznacza to, że banki nie mogą pozostać bierne, licząc na przedawnienie roszczeń konsumenta, zanim rozpoczną się roszczenia wobec banku.
Wyrok TSUE ma znaczące konsekwencje dla banków i kredytobiorców. Banki, które nie podniosły zarzutów przeciwko kredytobiorcom w odpowiednim czasie, mogą stracić możliwość odzyskania wypłaconego kapitału. Tym samym, setki spraw mogą zostać rozstrzygnięte na korzyść kredytobiorców, co oznacza potencjalne straty dla banków liczne w setkach milionów złotych.
W kontekście praktycznym, termin przedawnienia roszczeń banku rozpoczyna się od dnia otrzymania przez bank wezwania do zapłaty lub odpisu pozwu od kredytobiorcy, który podważa ważność umowy kredytowej. Jeżeli bank w ciągu trzech lat od tego zdarzenia nie podejmie działań przeciwko kredytobiorcy w celu zwrotu wypłaconego kapitału kredytu lub nie wniesie właściwego zarzutu potrącenia, kredytobiorca nie będzie prawnie zobowiązany do zwrotu otrzymanego kapitału.
Ponadto, TSUE zakwestionował stosowanie przez banki prawa zatrzymania. Trybunał orzekł, że odsetki należne konsumentom powinny być naliczane od momentu wezwania do zapłaty lub złożenia pozwu, a nie od czasu wydania prawomocnego wyroku sądowego.