Spacer po Zakopanem w Konstancinie-Jeziornie? Taką niecodzienną możliwość będą mieli odwiedzający prywatne muzeum Villa de Fleur. Już 7 października zostanie otwarta wyjątkowa wystawa „Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane”, przybliżająca losy kształtowania się Zakopanego na „duchową stolicę Polski”. W sumie będzie można podziwiać ponad 300 związanych z tatrzańską perłą dzieł polskich artystów.
Jest to kolejna duża wystawa tematyczna w Villa de Fleur. Po zakończonej ogromnym sukcesem wystawie prac Tamary Łempickiej, zanurzymy się w intrygująca historię Zakopanego, opowiedzianą przez rzeźby, obrazy, fotografie, rzemiosło i historyczne publikacje. Trzon wystawy stanowią międzywojenne rzeźby powstałe w środowisku zakopiańskiej Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego. Pomimo swojego naturalnego odcięcia od reszty świata, zakopiańscy artyści w swych pracach chętnie łączyli tradycje regionalne z nowoczesnymi formami, bliscy byli doświadczeniom awangardy paryskiej. Kwestię tę obrazują także „zako-paryskie” poszukiwania Augusta Zamoyskiego. Opowieść o zakopiańskim genius loci współtworzy, obok wspomnianych rzeźb, blisko setka obrazów autorstwa najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny artystycznej końca XIX i 1. poł. XX w., w tym m.in.: Władysława Ślewińskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej, Leona Chwistka czy Witkacego. Szczególne miejsce wśród wystawianych obiektów zajmują szeroko reprezentowane prace Rafała Malczewskiego – w tym jego najważniejsze kompozycje, takie jak „Deszcz” czy „Auto na tle zimowego pejzażu”.
Pokaz prac ze zbiorów Marka Roeflera wzbogacony został o dzieła z wiodących państwowych kolekcji muzealnych oraz kolekcji prywatnych, co stanowi łącznie ponad 300 obiektów związanych z Zakopanem.
Eksponaty będzie można podziwiać w czwartki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00, w Muzeum Villa de Fleur w Konstancinie-Jeziorna do 31 marca 2024 roku. Mecenasem wystawy jest Dantex sp. z o.o.