Nauka języków jest dziś nieodłączną częścią programu nauczania. Nawet kilkulatki, które przekraczają próg swojego przedszkola, mają regularny kontakt z językiem obcym. To wykształca dobre nawyki, których późniejszy rozwój zależy od ucznia. Jak stać się językowym nerdem i otworzyć sobie furtkę do wymarzonego stanowiska pracy?
Otaczanie się językiem
Opanowanie podstaw językowych nie zajmuje uczniom zbyt wiele czasu. Popularne języki, takie jak angielski, niemiecki czy hiszpański, można już usłyszeć na ulicach rodzimych miast. Wielu ma w kręgu swoich znajomych osoby pochodzące z innych krajów, co także wymaga komunikacji na zrozumiałym dla obu stron poziomie. Łatwo można zauważyć, że nauka języków to proces nieskomplikowany, ale wieloletni. Opanowanie jednego z nich do perfekcji zajmuje co najmniej kilkanaście miesięcy przy intensywnej nauce, ale jest coś, co sprawi, że będzie ona znacznie przyjemniejsza.
Fiszki na każdym poziomie zaawansowania
Fiszki – produkt, który podbił serca poliglotów oraz osób, które nieśmiało stawiają pierwsze kroki na drodze do płynnej komunikacji w innym języku. To zestaw niewielkich, sztywnych kartoników zawierających wyrazy lub zwroty w języku źródłowym i docelowym. Fiszki idealnie sprawdzają się dla zapracowanych – na szybką powtórkę czy naukę nowych zwrotów w przerwie na lunch lub w drodze do domu, a także dla osób samodzielnie uczących się języka oraz studentów. Zestawy fiszek można dopasować do aktualnego stopnia zaawansowania i regularnie pogłębiać wiedzę w dowolnej chwili.
Z językiem w świat
Nic równie skutecznie nie zmusza do operowania językiem, jak wyjazd na obce ziemie. Rzut „na głęboką wodę” może z początku sprawić niemałe trudności z opanowaniem techniki, ale po kilku dniach okaże się, że uczeń już całkiem sprawnie porusza się w tym językowym akwenie. Wyjazdy zagraniczne są polecane osobom, które chcą sprawdzić swoje umiejętności – obozy językowe, wakacyjna praca dla studentów czy urlop z kieszonkowym słownikiem pozwolą opanować nowe wyrażenia i pokonać komunikacyjne bariery. Zasów słownictwa z pewnością pomogą rozwinąć wspomniane wcześniej fiszki – to znakomita inwestycja w samodzielną naukę.
Pora na głębokie zanurzenie
Codzienność każdego ucznia wypełniona jest obowiązkami. Studenci czy osoby pracujące z trudem znajdują czas na szlifowanie swoich językowych umiejętności. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i wykorzystać wolny czas. Czytanie książki w obcym języku, oglądanie ulubionego serialu z oryginalnym lektorem lub napisami, a może nawiązywanie znajomości online z osobami z całego świata? Każda forma relaksu może być przyjemną nauką – wystarczy dobre nastawienie i ciekawy materiał źródłowy.
Otaczanie się językowymi smaczkami sprawia, że mózg zaczyna pracować na wyższych obrotach. Myślenie w obcym języku (a często nawet sny) świadczą o wysokim poziomie „zanurzenia” i zasługują na wyrazy podziwu. Tak zaangażowany uczeń z pewnością szybko osiągnie zamierzone rezultaty, otrzymując w zamian satysfakcję, wyższe kwalifikacje, a może nawet zawodowy awans.