Jerzy Jarniewicz będzie jedną z największych znakomitości goszczących na 25. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Niespełna miesiąc temu, 2 października, podczas gali Nagrody Literackiej Nike 2022 odebrał on nagrodę główną w postaci statuetki zaprojektowanej przez Gustawa Zemłę oraz stu tysięcy złotych.
Laudację wygłosił przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike Przemysław Czapliński: Autor nie ufa politykom, stroni od komentowania wielkich wydarzeń, nie pożycza nieśmiertelnych sentencji od wielkich mędrców. Świat, który opisuje, choć pod szyldem „mondo cane”, to nie tyle świat spsiały czy podły, ile – mało ważny, nieważny, prawie niezauważalny. Wydaje się, że dla Jarniewicza na „nieważność” skazane jest wszystko, co znika. Kiedy jednak autor pisze przeciw znikaniu, miesza elegijność z nadzieją, co znaczy, że patrzy na przeszłość jako jeszcze nie całkiem przegraną – jeszcze możliwą do zbawienia, do odzyskania, do uratowania.
Jerzy Jarniewicz, urodzony w 1958 roku, to poeta, tłumacz, krytyk, wykładowca uniwersytecki, profesor nauk humanistycznych. Laureat Nagrody Literackiej Nike 2022, nominowany również m.in. do tejże nagrody w 2008, Nagrody Poetyckiej Orfeusz (2013) i Międzynarodowej Nagrody im. Václava Buriana (2018). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2018). Odznaczony medalem Gloria Artis oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Autor wielu artykułów, szkiców, recenzji w pismach krajowych i zagranicznych. Stypendysta rządu Stanów Zjednoczonych, uczestnik programu literackiego w Iowa (1999). Od 1994 roku redaktor „Literatury na Świecie”. Mieszka w Łodzi.
Organizatorem spotkania Jerzego Jarniewicza jest Ateneum, największy polski dystrybutor książek, gier, zabawek i artykułów papierniczych. Firma wielokrotnie nagradzana prestiżowymi laurami Diamentów Forbesa i Gazel Biznesu.