Akcja „Noc Bibliotek” ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród społeczeństwa. Dołączyć do niej może każda biblioteka publiczna, a w trakcie jej trwania są wykorzystywane niekonwencjonalne wydarzenia, spotkania, gry i zabawy mające na celu zachęcić do wypożyczania i czytania książek.
Najbliższa akcja odbędzie się 9 października, czyli w najbliższą sobotę. Jeśli chcesz sprawdzić czy twoja biblioteka bierze w niej udział, zajrzyj tutaj. Na tej stronie www znajdziecie także grę on-line „Czytanie wzmacnia”, film towarzyszący tegorocznej akcji pt.: „Operacja Człowiek w czerni”, zaproszenie na udział w śpiewaniu on-line z gościem Nocy Bibliotek, czyli Adamem Strugą i jego zespołem (godzina 19.00), a nawet… propozycje ćwiczeń fizycznych z książkami.
Czytelnictwo w Polsce w ostatnim roku – raport Biblioteki Narodowej
Okazuje się, że pandemia przyczyniła się do rozwoju czytelnictwa w naszym kraju w ostatnim roku (listopad 2019-listopad 2020 r.), gdyż aż 42% ankietowanych osób przeczytało w tym okresie przynajmniej 1 książkę. Jest to najlepszy wynik od 2014 r. Tak jak w poprzednich latach prym wiodą tu kobiety – 55%, z których aż 15% przeczytało co najmniej 7 książek. Niepokojące jest to, że aż 1/3 badanych przyznała, że w ich domu nie ma w ogóle książek (!).
Z ankiety wynika, że nadal wolimy książki w papierowej, tradycyjnej formie, z czytników korzysta nie więcej niż 5% ankietowanych. Decydujemy się także częściej na zakup nowej książki, jej pożyczenie od znajomych czy czytanie pozycji otrzymanej w prezencie niż idziemy do biblioteki i wypożyczamy.
Najchętniej czytamy powieści romantyczne i obyczajowe, kryminały, biografie, wspomnienia i fantastykę (tutaj prym wiodą mężczyźni). W rankingu najpopularniejszych autorów na pierwszym miejscu jest Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King, Harlan Coben, Adam Mickiewicz i Henryk Sienkiewicz.