7 czerwca ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko covid-19 w grupie 12-15 lat. Szczepienia będą odbywać się w punktach szczepień, a od września także w szkołach. Odbędzie się też akcja informacyjna na ten temat skierowana do rodziców.
Jak zapisać na szczepienie?
Są na to cztery sposoby:
– dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989
– kontaktując się z wybranym punktem szczepień
– wysyłając sms na numery 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
– wchodząc na e-rejestrację na stronie głównej www.pacjent.gov.pl
Gdy przyjdziemy na szczepienie – nastolatkowi obowiązkowo musi towarzyszyć dorosły opiekun – wypełnimy specjalny kwestionariusz, który wykaże czy dziecko może być zaszczepione danego dnia. Formularz musi być podpisany przez osobę dorosłą, która formalnie wyraża zgodę na szczepienie.
Szczepienia w szkołach
MEN informuje, że w czerwcu będzie prowadzona kampania informacyjna w szkołach skierowana do rodziców na temat zalet zaszczepienia dzieci. We wrześniu w placówkach oświatowych będą rozdawane kwestionariusze do wypełnienia a akcja szczepień zostanie przeprowadzona między 13 a 17 września z wykorzystaniem powszechnych, populacyjnych i mobilnych punktów szczepień. W czasie szczepienia ucznia obecny będzie jego rodzic. Oczywiście obecni będą także lekarze. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, powiedział w wywiadzie, że w kwestii szczepień dzieci należy zdać się na opinię ekspertów. Z końcem maja szczepionka firmy Pfizer została dopuszczona dla grupy wiekowej 12-15 lat przez Europejską Agencję Leków (EMA). Toczą się badania nad dopuszczeniem szczepionki dla grupy 7-12 lat, wyniki powinny być znane na początku września.