Przewijaki dla niemowląt są w Polsce powszechnie dostępne w większych miastach, w galeriach, większych sklepach, na stacjach benzynowych w całym kraju. Jednak rodzic starszego dziecka niepełnosprawnego lub opiekun osoby dorosłej niepełnosprawnej nie może liczyć na luksus przewijaka odpowiedniej wielkości w jakimkolwiek miejscu… pozostaje mu przewijanie starszaka na podłodze. Tak dalej nie może być!
W Polsce brakuje miejsc w przestrzeni publicznej, w których można zmienić pieluchomajtki osobie dorosłej. Brak przewijaków dla tej grupy osób to ich dyskryminacja i odebranie godności w sytuacjach intymnych!
Dlatego powstała akcja Przewijamy Polskę, która obecnie została zainicjowana skutecznie w trzech miastach Polski: w Krakowie z inicjatywy Fundacji Mali Siłacze zostały zamówione przewijaki do 5 lokalizacji, w Lublinie – na razie 1 przewijak w centrum Wózków Inwalidzkich, a w Poznaniu Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorośli z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” we współpracy z samorządem instaluje w tym miesiącu pierwszy przewijak. Powoli dołączają też Gliwice gdzie Fundacja Nieodkładalni negocjuje z miastem zakup i montaż przewijaków.
Akcja ma za zadanie zachęcać, wspierać, promować działania organizacji pozarządowych, osób prywatnych, samorządów, biznesu do likwidowania wszelkich barier i właśnie do fundowania i montowania przewijaków dla dorosłych w przestrzeni publicznej.
Przewijaki dla starszych dzieci i dorosłych niepełnosprawnych miałyby formę składanej leżanki mocowanej do ściany w toalecie dla niepełnosprawnych. W Wielkiej Brytanii takie przewijaki dla dorosłych są obowiązkowe od 2021 r. W 2007 roku takich miejsc zwanych „changing places” było tam 140, a obecnie jest 1400. Najwyższa pora, aby w Polsce także stały się powszechne.
#stopbarierom #przewijamypolske #trzaskowski