Szacunkowo jest ich w Polsce 400 tysięcy. Dzieci z zaburzeniem rozwoju zwanym autyzmem, które objawia się innymi od typowego sposobami komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się i zachowania. Każdy autysta to indywidualista, nie istnieje jeden wzorzec zachowania i jeden poziom zaburzeń, dlatego osoby te mogą mieć autyzm wysokofunkcjonujący albo wręcz przeciwnie – doświadczać trudności w funkcjonowaniu w każdej sferze życia.
Dziś obchodzimy Dzień Świadomości Autyzmu. Według najnowszych badań CBOS dla Fundcji JiM, w 2020 r. aż 96% ankietowanych deklaruje znajomość pojęcia autyzmu i jest to o 13 punktów procentowych więcej niż 3 lata wcześniej. Wzrósł też poziom liczby osób, które zetknęły się z osobą autystyczną i wynosi obecnie 59%.
Mimo to, sytuacja osób autystycznych w naszym kraju jest nieciekawa. Aby osoba z autyzmem mogła się prawidłowo rozwijać, powinna być zdiagnozowana i objęta terapią do ukończenia 3 roku życia, tymczasem statystyczny wiek diagnozowanego dziecka w Polsce to 4,5 roku. Ponieważ mamy niski poziom wiedzy o autyzmie wśród lekarzy orzekających, wiele osób nie zostaje zdiagnozowanych lub jest zdiagnozowanych nieprawidłowo. Okres oczekiwania na diagnozę wynosi średnio od 6 mcy do 1 roku. Następnie czeka się na rozpoczęcie terapii, w niektórych ośrodkach nawet rok, a i tak dostęp do terapii ma co drugi autystyk z powodu np. odległości zamieszkania od specjalistycznej placówki.
Na polu edukacji także jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Brakuje programów dostosowanych do uczniów z autyzmem oraz wykwalifikowanej kadry. Nie istnieją szkoły ponadpodstawowe integracyjne. Z kolei dorośli autyści nie otrzymują pomocy w znalezieniu odpowiedniej dla siebie pracy i najczęściej zasilają rzesze pobierających zasiłki, a szkoda gdyż wiele z nich mogłoby pracować, gdyby znalazło się w odpowiednim środowisku. Z okazji Dnia Świadomości Autyzmu przeprowadzane są kampanie społeczne, mające na celu uwrażliwić ludzi neurotypowych na osoby autystyczne. Jedną z nich jest „Polska na niebiesko” coroczna kampania podświetlania różnych obiektów miejskich na niebiesko w geście solidarności z autystykami. Z kolei kampania „Jestem. Bądź ze mną” jest przygotowana przez obywatelską inicjatywę „Chcemy Całego Życia” oraz jej partnerów. Na profilu Facebookowym inicjatywy przez cały kwiecień publikowane są historie z życia osób autystycznych w Polsce, które słowem, muzyką, rysunkiem czy gestem pokażą co jest dla nich ważne i w jaki sposób możemy je wspierać.