Święta Bożego Narodzenia to czas kolędowania. Koncerty w telewizji, w radio, ale także w wielu kościołach i salach koncertowych oraz domach kultury. Z powodu pandemii ta ostania forma koncertów, z gromadzeniem się publiczności jest zakazana. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie zasiąść rodzinnie przed ekranem komputera i posłuchać, pooglądać koncerty on-line!
19 grudnia, godzina 18.00, „Świąteczny swing”
Zapraszamy do obejrzenia Koncertu „Świąteczny swing” w wykonaniu zespołu Old Timers. Zespół Old Timers jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Jest jednym z najlepszych zespołów grających jazz i swing tradycyjny w Europie. Na tym koncercie zagrają mieszankę znanych, swingujących piosenek bożonarodzeniowych, zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Zespół wystąpi w składzie: Andrzej Zielak (kontrabas), Paweł Tartanus (banjo, wokal), Mark Shepherd (trąbka, wokal), Janusz Kwiecień (klarnet/saks), Bogdan Kulik (perkusja), Zbigniew Konopczyński (puzon, lider), Wojciech Kamiński (fortepian). Transmisja m.in. tutaj na kanale YouTube.
Cicha Noc… w Operze, 22 grudnia, godzina 19.00, koncert kolęd
W tym roku wyjątkowość Świąt polega także na poczuciu odosobnienia. Pozwólmy sobie zasłuchać się w ciszę, przystańmy na moment, spróbujmy dostrzec w tej niełatwej rzeczywistości to, co dobre, mądre, ważne. Spróbujmy wykorzystać te chwile, który nieoczekiwanie otrzymaliśmy, jako szansę na lepsze poznanie siebie, naszych najbliższych, tych, którzy są dla nas ważni. Wybitni polscy artyści, regularnie współpracujący z Teatrem Wielkim, których zobaczymy na naszej scenie, przez ostatni czas nie mieli możliwości wykonywania nie tylko swojego zawodu, ale również realizowania swojej największej pasji – przeżywania muzyki na scenie. Podczas koncertu najpiękniejszych polskich kolęd wystąpią: Dariusz Machej, Tomasz Raff, Aleksandra Orłowska, Magdalena Stefaniak, Elżbieta Wróblewska, Zuzanna Nalewajek, Emil Ławecki, Tomasz Rak, Mateusz Zajdel, Magdalena Idzik, Anna Bernacka, Piotr Czekała, Anna Simińska, Jasin Rammal-Rykała. Przy fortepianie: Marek Bracha. Przygotowanie koncertu: Piotr Staniszewski i Barbara Wiśniewska. Link do transmisji tutaj.
24 grudnia, godzina 17.00, koncert Bornus Consort
W świątecznym odcinku Fundacja #SztukaiPasja zaprezentuje najsłynniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu znakomitych solistów Bornus Consort oraz kameralistów zespołu Camerata Vistula. To najpiękniejsze klasyczne opracowanie polskich pieśni bożonarodzeniowych na smyczki, flet i zespół wokalny. Oprócz wielu znanych kolęd, znajdą się też wesołe pastorałki, jednak na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa i wzruszająca kolęda Zygmunta Noskowskiego. Link do transmisji tutaj.
25 grudnia, godzina 16.00, koncert kolęd Dziewczęcego Chóru Skowronki „Gaudete”
Dziewczęca wrażliwość, delikatność oraz miękkość brzmienia kształtujących się głosów, a także jasna barwa, nienaganna emisja, młodzieńcza pasja i radość z obcowania z muzyką – oto wrażenia, którym nie sposób się oprzeć słuchając śpiewu najstarszego i najbardziej utytułowanego chóru dziewczęcego w Europie. SKOWRONKI bezsprzecznie należą do czołówki chórów dziewczęcych w Polsce. Zapracowały sobie na to miano w swojej ponad 65-letniej historii. Zespół od początku (1950 r.) działa przy Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Założycielem oraz pierwszym dyrygentem chóru prowadzącym go przez 38 lat była Mirosława Wróblewska. W latach 1988 -1991 dyrygentem chóru była Honorata Cybula, a obecnie, od przeszło 25 lat nad rozwojem chóru czuwa dyrygent i jednocześnie dyrektor artystyczny, Alicja Szeluga. Link do transmisji tutaj.
27 grudnia, godzina 17.00, koncert Urszuli „Cud Nadziei”
1 grudnia w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Urszula wraz z firmą Zylia nagrali pierwszy na świecie koncert kolęd #CUDNADZIEI w technologii wielopunktowego dźwięku 360. Dzięki temu rozwiązaniu, będziecie mogli być bliżej piosenkarki i całego zespołu. Dzięki połączeniu mikrofonów i kamer 360, podczas oglądania koncertu, będziecie przenoszeni pomiędzy różnymi punktami widokowymi i odsłuchowymi. Do wejścia w nasz świat, potrzebne będą słuchawki. Artystka o koncercie: Cieszę się, że dzięki nowej technologii – będę choć wirtualnie – jednak bliżej Was.😍😍Cieszy mnie wizja współpracy z firmą Zylia i jestem pewna, że to będzie absolutnie wyjątkowe i piękne wydarzenie. Liczę, że będziecie ze mną w tej wyjątkowej chwili – będziemy osobno, jednak razem, bliżej… Koncert będzie można zobaczyć tylko w tym dniu. Bądźmy razem. Link do transmisji tutaj
31 grudnia, godzina 20.00, Koncert sylwestrowy w Filharmonii Narodowej
Sympatyków Filharmonii Narodowej z pewnością nie trzeba przekonywać, że odwiedzenie jej w sylwestrowy wieczór to jeden z najlepszych pomysłów na jego miłe i niezapomniane spędzenie. Pożegnajmy rok pełen niepokojów i złych wydarzeń, a piękne brzmienia niech natchną nadzieją i optymizmem ten nadchodzący! W programie muzyka lżejsza, ale zawsze ambitna, wiele niespodzianek i zaskakujących aranżacji. Obok kompozycji Antonina Dvořáka zabrzmią dzieła kompozytorów polskich – m.in. Władysława Szpilmana, a szczególnie ciekawym akcentem będzie pierwsze współczesne wykonanie Poloneza B-dur op. 20 Romana Statkowskiego dedykowanego Emilowi Młynarskiemu i jego żonie. Tak Filharmonia Narodowa odda hołd swemu współzałożycielowi i pierwszemu dyrektorowi, którego rocznica 150. urodzin przypadła na rok 2020. Wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Narodowej, Andrzej Boreyko – dyrygent
Program
Roman Statkowski – Polonez B-dur op. 20
Antonín Dvořák – 2 tańce słowiańskie
Władysław Szpilman – Walc w starym stylu [5’]
Emmerich Kalman – Uwertura do operetki Hrabina Mariza
Johann Strauss, Josef Strauss – walce, polki, kadryle
(czas trwania koncertu – ok. 80 minut)
Udział w koncercie w Filharmonii jest biletowany (180, 250 zł).
Bezpłatna transmisja on-line na kanale Filharmonii Narodowej na youtube.com, tutaj.
Życzymy Wam udanego kolędowania!