Cicha i spokojna oraz nieco nudna mała wioska o nazwie Lӧnneberga położona w malowniczej szwedzkiej Smalandii co jakiś czas wstrząsana jest wydarzeniami, których sprawca jest zawsze ten sam – kilkuletni urwis o imieniu Emil mieszkający z rodzicami i młodszą siostrą Idą w zagrodzie Katthult. Generalnie Emil jest grzecznym, dobrodusznym i miłym chłopcem, o czym zawsze zaświadcza jego mama, ale co jakiś czas (czasami kilka razy dziennie), szczególnie gdy się nudzi, przychodzą mu do głowy pomysły, z powodu których wpada w kłopoty, a mieszkańcom Lӧnnebergi na samo ich wspomnienie cierpnie skóra.
Psoty nie uchodzą jednak nigdy chłopcu bezkarnie. Jego tata – Anton Svensson, wymyślił specjalną karę. Za każdy wybryk Emil musi siedzieć samotnie w stolarni, aby przemyśleć swoje postępowanie. Nudząc się w czterech ścianach, Emil uprzyjemnia sobie czas, rzeźbiąc kozikiem ludziki z drewna, które potem ustawia w szeregu na półce. Za każdym wyrzeźbionym ludzikiem kryje się jakaś niesamowita historia lub zdarzenie.
Oprócz psot chłopiec dokonuje też wielu bohaterskich czynów, które pozwalają jego mamie wierzyć, że wyrośnie jednak na porządnego człowieka.
Zebrane wydanie wszystkich przygód Emila to ponad 8 godzin pasjonujących i zabawnych opowieści w interpretacji niezastąpionej Edyty Jungowskiej i okraszonych wspaniała muzyką Sambora Dudzińskiego.
Seria tryskających humorem i pełna celnych obserwacji obyczajowych powieści o przygodach małego Emila ze Smalandii należała do najukochańszych książek Astrid Lindgren. Potwierdza to najbliższe otoczenie autorki z jej wnuczką na czele, która wspomina, że babcia często czytała swoim wnukom opowieści o niezwykłym chłopcu ze Smalandii. Dlaczego właśnie Emil był ulubionym bohaterem Astrid Lindgren? Odpowiedź jest prosta. Pisarka opisała w tych opowiadaniach miejsca, w których sama się wychowywała.
Astrid Lindgren urodziła się na małej smalandzkiej farmie położonej niedaleko miasteczka Vimmerby. Jej ojciec był rolnikiem i przez całe życie uprawiał ziemię. Stał się pierwowzorem postaci Emila. Mały bohater jej powieści jeździł na jarmarki do Vimmerby, a nastoletnia Astrid debiutowała jako początkująca dziennikarka i redaktorka nie gdzie indziej, jak w „Gazecie Vimmerby”, która zresztą w historiach o Emilu często się pojawia.
O autorce:
Astrid Lindgren to najsłynniejsza szwedzka pisarka. Jej twórczość zaliczana jest do klasyki literatury dziecięcej. Swoim oryginalnym stylem pisarskim zapoczątkowała nowy trend w powieściach dla dzieci. Charakteryzował się on odejściem od moralizatorstwa na rzecz poczucia humoru, spojrzeniem na świat dorosłych oczami dziecka oraz trafnymi obserwacjami obyczajowymi. Bohaterami powieści i opowiadań Astrid Lindgren są zawsze dzieci przedstawione i traktowane przez pisarkę w sposób podmiotowy, ze wszystkimi ich zaletami i przywarami. Szwedzka autorka napisała ponad 20 powieści i które zostały przetłumaczone na prawie 100 języków i wydane w łącznym nakładzie ponad 150 milionów egzemplarzy. Charakter twórczości Astrid Lindgren najlepiej oddaje wypowiedziane przez nią słynne zdanie: „Dziecko też jest człowiekiem, tylko mniejszego wzrostu”. Zawiera bowiem typowy dla jej stylu literackiego szacunek dla dzieci, ich pomysłowości i kreatywności oraz marzeń, chęci do zabawy, poczucia humoru i ciekawości świata. Takie podejście do dzieci pozwoliło książkom Astrid Lindgren przekroczyć wszelkie granice – kulturowe, geograficzne wiekowe i czasowe, gdyż ciągle bawią i wzruszają kolejne pokolenia dzieci.
O autorze ilustracji:
Piotr Socha – grafik i ilustrator współpracujący z wieloma pismami (Gazeta Wyborcza, Polityka, Przekrój, Newsweek), wydawnictwami książkowymi oraz Programem I TVP. Autor wielu projektów książek, gier planszowych, audiobooków i logotypów. Laureat licznych polskich i międzynarodowych nagród i wyróżnień. Ilustrowane przez Piotra Sochę książki dla dzieci „Drzewa” i „PsZczoły” zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.
O lektorce:
Edyta Jungowska – popularna aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Zajmuje się od lat twórczością dla dzieci, użyczając głosu wielu postaciom animowanym oraz nagrywając wiele piosenek i bajek. Jej brawurowe interpretacje powieści Astrid Lindgren, wydane przez nią w formie audiobooków, podbiły szybko serca wielu dzieci oraz ich rodziców.
czyta: Edyta Jungowska
reżyseria: Rafał Sabara
tłumaczenie: Anna Węgleńska i Marta Rey-Radlińska
muzyka: Salvador z dali
projekt okładki i ilustracje: Piotr Socha
czas: 8 h 30 min
płyta w formacie MP3
(audiobook dostępny również w formie plików)
cena sugerowana: 79,99 zł
wiek: 5-10 lat
Premiera audiobooka: 25 listopada 2020 r.
Tytuł dostępny również w formie pliku MP3 do ściągnięcia ze strony internetowej wydawnictwa.
Zapraszamy do najlepszych księgarni oraz na www.jungoffska.pl