Publikowanie zdjęć nagich piersi jest kontrowersyjne i problematyczne. Dlatego Corrine Beaumont wpadła na genialny pomysł jak dotrzeć do rzeszy kobiet surfujących po Internecie i wykorzystała opakowanie po jajkach oraz… 12 cytryn, aby zobrazować poszczególne zmiany w wyglądzie piersi, gdy dotyka je złośliwy nowotwór. Każda cytryna na zdjęciu ma więc jakąś zmianę w wyglądzie: deformację kształtu, wyciekający płyn z ogonka, wgniecenia, wypukłości, zmianę zabarwienia lub faktury skórki. Symbolizuje to objawy raka piersi, które może zaobserwować u siebie kobieta.
Na zdjęciu możemy przeczytać takie opisy objawów, które powinny zaniepokoić każdą kobietę:
feeling like a thick mass – uczucie ciężkości, zwartej masy w piersi
indentation – wklęśnięcie
skin sores – boląca skóra, skóra nieprzyjemna w dotyku
reddness or heat – zaczerwienienie, rozgrzanie, uczucie gorąca
unusual or new fluid – nietypowy albo świeży wyciek/płyn
dimpling – dołek/zagłębienie
bump – siniak, uczucie jak po uderzeniu
growing vein – nabrzmiała żyła
retracted nipple – wklęsły sutek
new shape/size – inny kształt/rozmiar piersi
orange peel skin – skóra jak skórka pomarańczy
hidden lump – guzek pod skórą
Zdjęcie bardzo szybko obiegło Internet i zostało zobaczone przez 3 miliony użytkowników. 15 października każdego roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, a cały miesiąc poświęcony jest uświadamianiu społeczeństwa zagrożenia, jakie niesie ze sobą niewykryty rak piersi. Symbolem tego święta oraz walki z nowotworem złośliwym piersi jest różowa wstążka.
Parę faktów na temat tej podstępnej choroby.
- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet (25% wszystkich nowotworów) i najczęstszą przyczyną ich śmierci (14%). Przekładając na konkretne liczby – co roku na świecie umiera około 500 tys. kobiet na nowotwór złośliwy piersi lub sutka.
- Największa zapadalność na tę chorobę jest w krajach wysoko cywilizowanych i uprzemysłowionych, a najrzadsza w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. W USA notuje się znacznie częstsze zachorowania niż w Europie.
- Przyczyny występowania raka piersi i sutka są złożone, ale do wiodących należy stosowanie preparatów hormonalnych oraz obecność mutacji genu BRCA1 lub BRCA2, szacuje się że aż 4 do 8% może być wynikiem dziedziczenia mutacji. Spytaj lekarza o możliwość badania genetycznego, zwłaszcza jeśli w Twojej rodzinie występował nowotwór piersi!
- Przed 45 rokiem życia diagnozuje się stosunkowo mało przypadków, w Polsce większość dotyczy kobiet 50 plus.
Tak samo jak w większości chorób, w nowotworach piersi bardzo ważna jest profilaktyka i systematyczne badanie się. Trzeba badać się samej, ale także po 45 roku życia regularnie wykonywać mammografię lub USG piersi lub rezonans magnetyczny. Wytyczne wyglądają tak: każda kobieta bez względu na wiek powinna raz na miesiąc przeprowadzić samobadanie (jak to robić przeczytasz tutaj https://www.zwrotnikraka.pl/jak-wykonac-badanie-piersi/robić, a oprócz tego:
– kobiety między 20 a 40 rokiem życia, badanie palpacyjne przez lekarza co 1-2 lata
– kobiety między 40 a 49 rokiem życia, przez lekarza co rok, mammografia co 1-2 lata
– kobiety po 50 roku życia, badanie przez lekarza i mammografia co rok.
Pamiętaj! Najczęstszymi objawami raka piersi lub sutka są: zaczerwienienie skóry, asymetria piersi, wyciek z brodawki, owrzodzenie brodawki, guzek dający się wyczuć palcami. Może też wystąpić powiększenie węzłów chłonnych w okolicy piersi. Bardzo dużo informacji na temat profilaktyki raka piersi znajdziecie w serwisie https://www.zwrotnikraka.pl/ – polecamy!