Śmierć jest często tematem tabu w rozmowach z dziećmi. Na szczęście mamy na rynku czytelniczym bardzo wiele pozycji, które pomogą rodzicom w tej sytuacji. Książki o przemijaniu, odchodzeniu, śmierci bliskich lub ukochanych zwierzątek. Oto nasze propozycje.
„Odszedłeś, ale wciąż tu jesteś”. To historia małej Eli, rezolutnej dziewczynki, którą otaczają kochający członkowie rodziny. Pokazuje, że dla zmarłych zawsze znajdzie się miejsce w dziecięcym serduszku. Książeczka pomoże dziecku zrozumieć żałobę, tęsknotę za bliskimi oraz własne uczucia związane z odejściem dziadków czy znajomych osób. Dzięki tej opowieści będzie Wam łatwiej przedstawić zagadnienie śmierci.
„Żegnaj, Panie Muffinie”. Ta książeczka bardzo się przyda w sytuacji, gdy dziecko straci ukochane zwierzątko. Pan Muffin to mała świnka morska, która siedząc w fotelu, rozmyśla o swoim szczęśliwym życiu. Myśli o tym, gdy był młody i miał siłę dźwigać ogórki. Teraz już zmęczony i siwy. Wspomina ile zjadł ogórków (które są przysmakiem każdej świnki morskiej), rozmowy z żoną i zabawy z dziećmi. Nagle Pana Muffina zaczyna boleć brzuch… Żegnaj, Panie Muffinie to łagodna opowieść o przemijaniu i starości, uhonorowana w Szwecji prestiżową Nagrodą Augusta.
„Pan Stanisław odlatuje”. Poetycka opowieść, która powoli dziecku oswoić się z odchodzeniem ukochanej osoby. Pan Stanisław czuje w kościach, że czas na Wielką Przygodę. Prosi więc swojego wnuczka Frania, żeby zajął się jego pieskiem i odważnie wyrusza w podróż ku chmurom. Co się stanie gdy dotknie czubkiem głowy nieba i czy to prawda, że błękit jest bardzo mięciutki w dotyku?
„Cudowna wyspa dziadka”. Najlepszym przyjacielem Syda jest jego dziadek. Pewnego dnia, gdy chłopiec idzie odwiedzić staruszka, nie zastaje go w domu. Postanawia poszukać dziadka i w końcu znajduje go na strychu. Starszy pan ma spakowaną walizkę i najwidoczniej szykuje się jakiejś podróży. Syd wyrusza wraz z nim, tym chętniej, że mają popłynąć statkiem. Wkrótce Syd i dziadek docierają na przepiękną, tropikalną wyspę, miejsce prawdziwie niezwykłe. Dziadek nie potrzebuje tu swojej laski, leśna gęstwina znakomicie chroni przed upałem, a dookoła pełno jest egzotycznych roślin i zwierząt. Dziadek postanawia więc zostać na wyspie – Syd jednak będzie musiał wrócić do domu… Czym tak naprawdę jest tytułowa wyspa? Na to pytanie każdy musi znaleźć własną odpowiedź.
„Rozmawiamy o przemijaniu”. To lektura przeznaczona dla chrześcijańskich rodzin. Jej bohaterami jest sympatyczne rodzeństwo – Basia i Adaś. Dzieci razem z rodzicami wybrały się na cmentarz. Ta sytuacja sprowokowała niełatwą rozmowę o śmierci i strachu przed nią. Cóż, przemijanie dotyczy każdego z nas… Ta książeczka oswaja maluchy z tematem śmierci i przemijania. Niesie radość z obietnicy życia wiecznego, które czeka na każdego z nas.
„Tajemnica śmierci”. Lektura raczej dla dzieci powyżej 6 roku życia, ze względu na realistyczne i dokładne ilustracje wyjaśniające np. jak wygląda zmarły człowiek. Autorka wyjaśnia w książce jakie zwyczaje pogrzebowe są w różnych krajach, na czym polega pogrzeb, co się dzieje z ciałem po śmierci i jeszcze wiele innych kwestii.
„Mała książka o śmierci”. Niepowtarzalna książka z zabawnymi rysunkami, dzięki której trudne rozmowy o przemijaniu staną się dużo łatwiejsze. Jeśli cenisz sobie czarny humor i nieformalny język, sięgnij po tę propozycję i spraw, by śmierć przestała być dla Twojego dziecka tematem tabu! Śmierć zwykle przychodzi do nas nieoczekiwanie i nigdy nie jesteśmy na nią przygotowani. Czy czasami zastanawiasz się nad tym, co odpowiesz swojemu dziecku, gdy zapyta Cię o to, czy wampiry i duchy istnieją naprawdę? Na czym polega pogrzeb? Co się dzieje ze zmarłymi po ich śmierci? Jak wyglądają zwłoki? W jaki sposób powstaje szkielet? W odpowiedzi na te i wiele innych, nurtujących pytań pomoże Ci „Mała książka o śmierci”.
Opisy książek w większości pochodzą od wydawców.