Jest coraz więcej miejsc w naszym pięknym kraju, do których możemy udać się na wakacyjny wypoczynek razem ze zwierzęcym pupilem. Jak zadbać zarówno o bezpieczeństwo i wygodę naszą i zwierzaka podczas podróży?
Kardynalnym błędem jest przewożenie psów na kolanach lub luzem w aucie. Skutkiem będzie śmierć zwierzęcia w czasie wypadku oraz ciężki uraz dla człowieka. Wynika to z praw fizyki.
W aucie nie powinno się trzymać luzem żadnych przedmiotów cięższych niż zeszyt. W czasie zderzenia, gwałtowanego hamowania, waga tych przedmiotów wzrasta kilku-, kilkudziesięciokrotnie. Im większa prędkość i gwałtowniejsze hamowanie, tym większy przyrost masy w czasie przeciążenia. Osoba dorosła nie utrzyma psa ważącego kilka kilogramów, a co dopiero kilkanaście czy kilkadziesiąt kilo!
W czasie bezwładnego przemieszczania się pies lub inne zwierzę uderza z dużą siłą w fotele, szybę lub pulpit. Łamie przy tym co najmniej łapy, najczęściej także kręgosłup. Jeśli uderza w człowieka, powoduje u niego ciężkie obrażenia. W przypadku trzymania zwierzęcia na kolanach na przednim siedzeniu, najpewniej w czasie wypadku zabije go poduszka powietrzna. W wielu krajach europejskich przewożenie zwierzaka luzem w samochodzie jest karane mandatem. Przecież doskonale wiemy jak bardzo może nas zranić podczas hamowania książka leżąca luzem w aucie, dlaczego uważamy, że takim samym zagrożeniem nie będzie zwierzę?
Jak więc przewozić zwierzęta?
Małe zwierzaki najlepiej przewozić w transporterach. I znowu – najważniejsze jest, aby transporter nie był luzem w aucie! Transporter nie powinien być plastikowy, ale solidny, przeznaczony na podróże samochodowe i przymocowany dwupunktowymi pasami do fotela.
Średnie i duże psy ubieramy w specjalne samochodowe szelki oraz wpinamy klamrą dokładnie w to samo miejsce co ludzkie pasy. Szelki z klamrą dostaniemy w każdym sklepie z artykułami dla zwierząt. W zależności od wagi psa, będziemy potrzebować różnej wielkości szelki, pamiętaj aby znać orientacyjnie wagę swojego pupila przed zakupem produktu.
Jeśli macie wolny bagażnik, oczywiście możecie przewozić zwierzę w specjalnej klatce lub miękkim transporterze przymocowanym w bagażniku. Do środka można włożyć zwierzęciu ulubiony kocyk lub maskotkę.
Bardzo niebezpieczne jest pozwalane wyglądania psu przez okno. Psy bardzo często wystawiając łeb przez szybę, niefortunnie przekręcają szyję i klinują się z uciskiem na krtań, wpadają w panikę i zanim właściciel zdąży zareagować, poważnie się ranią. Można podróżować z uchylonym oknem, ale tylko na taką szerokość, aby zwierzę nie miało szans wystawić cały łeb poza okno.
Zwierzę należy wyposażyć w adresówkę przypiętą do obroży lub szelek. Weźmy pod uwagę, że zawsze może się zdarzyć spłoszenie zwierzaka, który ucieknie w siną dal. Najlepiej jest zaczipować psa, bo adresówka zawsze może odpaść. Zabieg czipowania w zależności od rejonu Polski kosztuje od 30 do 60 zł, a jest to wydatek jednorazowy, więc warto zainwestować i mieć spokój na wiele lat. Na wszczepionym czipie będą podane dane kontaktowe do właściciela. Oczywiście zabieramy także kaganiec, w przypadku podróżowania z psem oraz książeczkę zdrowia z wpisanymi datami szczepienia na wściekliznę.
Zabierzmy ze sobą miskę na wodę oraz miskę na karmę jeśli podróż będzie trwać długo. Obowiązkowo proponujmy zwierzęciu napojenie co mniej więcej 2 godziny. Psy tak samo jak ludzie mogą chorować na chorobę lokomocyjną, zapytaj weterynarza o lek na tę przypadłość. Tak samo róbmy postoje w czasie podróży, aby pies miał szansę rozprostować kości.
Psów, tak samo jak dzieci, nie należy nigdy zostawiać samych w aucie, zwłaszcza w czasie temperatur wyższych niż 20 C. Zwierzęta dużo gorzej znoszą nagrzane auta i przeżywają męczarnie w pomieszczeniu z temperaturą 40 i więcej stopni! Ryzykujecie nie tylko śmierć zwierzaka, ale także zniszczenie auta przez przypadkowych przechodniów, którzy wybiją szybę, ratując waszego pupila ( i nie zapłacą za to kary).
Życzymy Wam bezpiecznej podróży!