Ponad 150 propozycji zajęć z zakresu historii, języka polskiego, przyrody, historii sztuki i plastyki przygotowały instytucje prowadzone i współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Muzealne zielone szkoły” to oferta skierowana do placówek oświatowych, które ze względu na sytuację epidemiczną nie mogą realizować programu w ramach tradycyjnych tzw. zielonych szkół. Zajęcia zostały przygotowane z uwzględnieniem podstawy programowej oraz z podziałem na kategorie wiekowe. Zachęcamy do udziału!
Akcja „Muzealne zielone szkoły” ma nie tylko pomóc nauczycielom w realizacji programu nauczania w interesujący dla młodego pokolenia sposób, ale także skierować uwagę dzieci i młodzieży na instytucje kultury jako bogate źródło różnorodnej wiedzy oraz uświadomić im wagę dziedzictwa narodowego.
Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, podkreśla niezwykle ważną rolę instytucji kultury w systemie edukacji.
– Wyjątkowa sytuacja, która zmusiła nas wszystkich – w tym dzieci i młodzież – do pozostania w domu, jednocześnie otworzyła przed nami nowe możliwości dotarcia z bogatą ofertą kulturalną i edukacyjną do szerokiego grona odbiorców. Za pomocą nowoczesnych mediów muzea, które tworzą, budują naszą tożsamość, przechowując i chroniąc zbiory dziedzictwa przeszłości, stały się dostępne dla wszystkich. Oferta przygotowana w ramach akcji „Muzealne zielone szkoły” ma za zadanie wspomóc nauczycieli w ich edukacyjnej misji. Oferując możliwości przeprowadzenia wyjątkowych lekcji mamy nadzieję, że dzięki nim dzieci i młodzież zdobędą wiedzę, która na zawsze zostanie w ich pamięci i pozwoli lepiej zrozumieć naszą kulturę i historię – powiedział prof. Gliński.
Ministerstwo Edukacji Narodowej chętnie włącza się w tego typu akcje.
– Gorąco zachęcam uczniów i nauczycieli do udziału w akcji „Muzealne zielone szkoły”. To ciekawa i wartościowa propozycja, dzięki której młodzi ludzie będą mogli poznać zasoby różnych instytucji kultury oraz zrozumieć znaczenie dziedzictwa muzealnego. Materiały przygotowane dla szkół, takie jak lekcje i warsztaty online, materiały filmowe czy teki edukacyjne, wzbogacają ofertę w ramach kształcenia na odległość – powiedział minister Dariusz Piontkowski. – Cieszę się, że z zasobów instytucji kultury będą mogły skorzystać także polskie szkoły za granicą. To szczególnie ważne dla podtrzymywania polskiej tożsamości narodowej – dodał minister edukacji.
Wśród proponowanych zajęć, z których mogą korzystać placówki oświatowe w kraju i zagranicą, są m.in. lekcje online, pakiety edukacyjne zawierające materiały filmowe dla uczniów wraz z zadaniami i scenariuszami zajęć dla nauczycieli, warsztaty online, warsztaty maturalne, webinaria skierowane do maturzystów, e-learningi, cykl zajęć plastycznych, prezentacje mulitmedialne, teczki edukacyjne z kartami zadań.
Oferta zajęć obejmuje następujące instytucje:
- Muzeum Historii Polski
- Zamek Królewski w Warszawie
- Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
- Muzeum Narodowe w Warszawie
- Państwowe Muzeum na Majdanku
- Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
- Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu
- Zamek Królewski na Wawelu
- Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu
- Muzeum Sztuki w Łodzi
- Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
- Muzeum II Wojny Światowej
- Muzeum Zamkowe w Malborku
- Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
- Narodowy Instytut Dziedzictwa
- Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
- Muzeum Narodowe w Krakowie
Szczegółowe informacje i linki do poszczególnych ofert można znaleźć na stronie
Zachęcamy do korzystania!