Majówkę spędzimy inaczej niż zwykle, bo do 4 maja zamknięte są hotele i pensjonaty, nigdzie dalej więc nie wyruszymy. Ale… można przecież spacerować i zażywać rekreacji w ruchu na terenach zielonych. Dlatego przygotowaliśmy dla Was wybór zielonych terenów wokół Warszawy, w sam raz na rodzinne kilkugodzinne wyprawy!
Mieści się tutaj romantyczny ogród w stylu angielskim założony przez Helenę z Przeździeckich, żonę Michała Radziwiłła, który był właścicielem pobliskiego Nieborowa. Głównym projektantem Arkadii był Szymon Bogumił Zug, Księżna zaczęła zakładać ogród w 1778 roku, a rozwijała go i komponowała do swojej śmierci. Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwiema wyspami. Zabytki Arkadii należą do elitarnej grupy autentycznych przykładów wiejskiej rezydencji magnackiej skupiającej w swoich granicach rozwiązania o charakterze reprezentacyjnym, gospodarczym i przemysłowym.
Jednej z największych terenów zielonych w naszym kraju. Leży na północny zachód od Warszawy, zajmując fragment pradoliny Wisły na Nizinie Mazowieckiej, ograniczony korytem Wisły (od północy i wschodu), korytem Bzury (od zachodu) oraz skarpą tarasu Równiny Łowicko-Błońskiej (od południa). W Kampinoskim Parku Narodowym możliwa jest do uprawiania turystyka piesza, rowerowa oraz jazda konna wierzchem. Rowerem można poruszać się po szlakach pieszych, ustępując pierwszeństwa piechurom. Uwaga – pomimo licznych polan dla wędrowców z wiatami, ławkami czy placami zabaw, korzystanie z nich jest w tej chwili zabronione.
Kępa Kiełpińska
Około 22 km od centrum Warszawy, po lewej stronie Wisły, gmina Łomianki. Na spacer polecamy tereny właśnie nad rzeką – można spacerować wałem nadwiślanym, a z niego zejść na ścieżkę nad Wisłę. Trawa na wałach jest regularnie koszona, ale uwaga na kleszcze!
Uroczysko Zielony Ług
Uroczysko leśne położone pośród lasów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, ok. 1 km na południe od Starej Miłosny. Zielony Ług jest bagiennym zagłębieniem terenowym rozciągniętym południkowo na długości ok. 600 m między dwoma grupami wydm: Zbójną Górą na zachodzie i Macierowskimi Górami na wschodzie. Północna jego część bywa nazywana Macierowym Bagnem.
Ciekawym miejscem jest jeziorko, w zależności od stanu wody podzielone też na mniejsze części, prawdopodobnie pozostałość po wybieraniu tutaj torfu. Rosną tutaj turzyce, a spotkać można padalce, zwinki, zaskrońce, a także liczne lęgi ptaków wodnych. Po zachodniej stronie torfowiska zobaczyć można pomnik przyrody – dorodny okaz starego jałowca o wysokości 8 m i obwodzie 100 cm.
Leży w granicach Warszawy, a na większość terenów dostaniemy się też linią kolejową, albo autobusem linii nr 525. Jest to aż 16 000 hektarów lasów i łąk. Kiedyś była tu Puszcza Osiecka. Rośnie na tym terenie wiele drzew pamiętających czasy sprzed 100 i 200 lat. Możemy poruszać się po nim dziesiątkami ścieżek i traktów. Na szczególne polecenie zasługuje Bagno Całowanie – raj dla ptaków, liczne torfowiska, okolice rzeki Świder, rezerwat w postaci śródleśnego jeziorka „Torfy”, liczne ścieżki dydaktyczne o różnej długości, od 1 do kilkunastu kilometrów.
Rezerwat Łosiowe Błota
Torfowiskowy rezerwat, na terenie gminy Stare Babice, w Lesie Bemowskim, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Na terenie 30 ha znajdują się zbiorowiska torfowisk niskich. Z chronionych roślin rośnie tu np. goryczka wąskolistna, mieczyk dachówkowaty, goździk pyszny. Można spotkać tutaj lisy, dziki, sarny, łosie, ptactwo wodne. Na szlaki rezerwatu wejdziemy specjalnie przygotowaną kładką o długości prawie 60 m i szerokości 2,5 m.
Puszcza Słupecka
Znajduje się nad rzeką Czarną, na południowo-wschodnim krańcu gminy Nieporęt. Nazwa Puszcza Słupecka nawiązuje do historycznej puszczy w okolicach Słupna, która została mocno przerzedzona przez wycinkę lasu i eksploatację torfu. W rezerwacie gniazdują wilgi, czarne bociany, żurawie, występują łosie, sarny, dziki, jenoty, lisy, a wśród gadów także żmija zygzakowata.
Ługi Czarnej Strugi rezerwat
Leśny rezerwat także na terenie gminy Nieporęt. Ma chronić lasy łęgowe charakterystyczne dla Kotliny Warszawskiej. Rezerwat jest ostoją ptaków, dzików, saren i łosi. Na jego terenie spotkać można także trzy rzadkie gatunki zwierząt: bobra europejskiego, kumaka nizinnego (płaz) oraz traszkę grzebieniastą.
To z pewnością nie wszystkie zielona miejsca w okolicach Warszawy – życzymy Wam udanego, rodzinnego wypoczynku i ciekawych wędrówek.