Ferie szkolne już za 3 tygodnie! Dzieci nie mogą się doczekać, a rodzice zastanawiają się jak zorganizować pociechom wolny czas. Zwłaszcza, że często do warszawskich dzieci dołączają ich kuzyni z innych województw lub przyjeżdżają w swoich terminach feryjnych do babć, cioć i dziadków. Przygotowaliśmy więc spis najlepszych, naszym zdaniem, atrakcji dla dzieci, niezależnych od pogody.
- Parki trampolin
W sam raz dla dzieci potrzebujących ruchu. Do parków z trampolinami nie zabieramy dzieci młodszych niż 5-letnie. Są to miejsca, w których nie tylko znajduje się bardzo wiele różnych trampolin, ale także podesty do skakania na specjalne nadmuchiwane poduszki, baseny z miękkimi elementami do których można skakać, tory przeszkód oraz wiele innych urozmaiceń. Najpopularniejsze w Warszawie są: AIRO, Stacja Grawitacja i Hangar 646 – kilka lokalizacji w stolicy.
- Centrum Nauki Kopernik
Tego miejsca nie musimy reklamować ani zachęcać do jego odwiedzin. Można tutaj spędzić prawie cały dzień, jeśli chodzi o dzieci od 6 lat. Maluchy od wieku 18 mcy do 6 lat wspaniale spędzą czas w galerii Bzzz, natomiast dzieci wczesnoszkolne aż po dorastającą młodzież będą mieć do wyboru kilka interaktywnych wystaw naukowych oraz Planetarium Kopernika. Obecnie bilety można zakupić przez Internet, wtedy wchodzimy na określoną godzinę, omijając kolejkę do kasy.
- Galeria Iluzji 3D oraz Muzeum Iluzji
W pierwszej atrakcji w kilku pomieszczeniach spotkamy specjalne instalacje, malunki na ścianach, tworzące śmieszne i oryginalne iluzje, gdy staniemy przy nich w odpowiednim miejscu i z pomocą drugiej osoby wykonamy zdjęcie. Przy każdej instalacji znajduje się wyznaczone pole, z którego najlepiej fotografować. Czas zabawy jest nieograniczony, im więcej osób, tym jest zabawniej, a na miejscu możemy od razu wywołać odbitki z wybranych zdjęć.
Z kolei Muzeum Iluzji proponuje zabawę w świecie iluzji optycznych, paradoksów i złudzeń w postaci interaktywnej wystawy edukacyjnej. Pokoje luster, komnata cieni, zakręcony Vortex itd. a do tego możliwość zakupów w Magicznym Sklepie.
- Niewidzialna wystawa
Podkreślamy, że zwiedzanie jest możliwe dla dzieci co najmniej 8-letnich, które nie boją się całkowitej ciemności. Ponadto zwiedzający muszą być osobami sprawnymi w sensie poruszania się i słuchu. Wszystko dlatego, że atrakcja polega na zwiedzaniu kilku pomieszczeń doskonale zaciemnionych (nie widać nawet własnej ręki), z rękami wysuniętymi do przodu, oczywiście z przewodnikiem – osobą niewidzącą. Wystawa pozwoli nam znaleźć się w skórze osoby niewidomej, bo nasz zmysł wzroku zostanie całkowicie wyłączony. Podczas wycieczki będziemy wykonywać różne zadania np. odróżnienie owoców na targu, zapłacenie pieniędzmi w sklepiku itd.
- Motylarnia
Po słusznym hejcie jaki spadł na wszelkiego rodzaju papugarnie, zaczęto tworzyć… motylarnie. W Warszawie obecnie działa jedna (choć do niedawna były dwie): na Łopuszańskiej motylarnia Apollo. W specjalnych pomieszczeniach będziemy mieć okazję obcowania z przyrodą np. dżungli amazońskiej, tropikalnych lasów Afryki, wśród której będą latać wspaniałe motyle. To okazja do zrobienia ciekawych zdjęć. Pamiętajmy, że zwykle małe dzieci, do wieku 5-6 lat boją się tak bliskiego obcowania z przyrodą (motyle siadają na zwiedzających).
- Alpaki
To z kolei jest atrakcja na świeżym powietrzu, ale niezależna od pogody, gdyż alpaki są to zwierzaki bardzo dobrze znoszące zimno – to warunki podobne do tych jakie znają z natury. Dlatego od około 10 lat w Polsce mnożą się hodowle alpak. Zwierzęta dają miękką wełnę, a oprócz tego służą chorym dzieciom w ramach alpakoterapii. Spotkanie z nimi będzie niesamowitą przygodą dla każdego dziecka. W Warszawie mamy aż trzy hodowle: Przystanek Alpaka (bardzo polecamy, sprawdzone osobiście), Alpaki z Zielonych Traw oraz Alpaki na Okęciu.
- Centrum Pieniądza NBP
Inaczej zwane „Muzeum Pieniądza”. Bardzo atrakcyjne, interaktywne, na kilka godzin zwiedzania. W dodatku… całkowicie za darmo! Ciekawie spędzą tu czas dzieci od 6 lat, nastolatki i dorośli. To wehikuł czasu, który pokaże nam rozwój idei pieniądza od czasów bardzo archaicznych po współczesne. Dowiecie się jak działa bankomat, karta kredytowa, w jaki sposób drukuje się pieniądze, wejdziecie do wielkiego sejfu i dotkniecie sztabki złota. Dzieci zagrają w interaktywne gry i otrzymają specjalną tabliczkę z zagadkami do rozwiązania – kto da radę na koniec otrzyma nagrodę ze specjalnego sejfu!
- Pałac Kultury i Nauki
Warto zabrać młodzież na taras widokowy choć w zimowe dni trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu i kurtce z kapturem gdyż na górze bardzo wieje, ale widok zapiera dech w piersiach. Do zwiedzania polecamy Muzeum Domków dla Lalek oraz Wystawę „Świat pająków” z żywymi stworzeniami do oglądania z bliska. Godny odwiedzenia dla starszych jest „Horyzont Historii”, w którym dzięki specjalnym okularom przeniesiemy się w wirtualną rzeczywistość Warszawy w XI, XIV i XVI w. oraz w strefę zniszczeń po powstaniu warszawskim.
- Muzeum Powstania Warszawskiego
Jeśli jeszcze tam nie byliście, ferie szkolne będą doskonałą okazją do odwiedzenia tego bardzo nowoczesnego miejsca. Można tu spędzić kilka godzin. Interaktywna wystawa, na kilku poziomach, niezwykle ciekawa dla każdego od wieku 5 lat. Nie gloryfikuje wojny, ale ukazuje jej wpływ na życie zwykłych mieszkańców, walkę powstańczą i bohaterstwo jej uczestników.
- Manufaktura Cukierków
Na koniec naszej top listy miejsce, w którym ciekawie spędzą czas zarówno maluchy w wieku przedszkolnym, jak i szkolniaki. Dwie lokalizacje w Warszawie. W Manufakturze Cukierków obejrzycie pokaz tworzenia lizaków i cukierków przy użyciu naturalnych składników, a następnie każde chętne dziecko będzie mogło z pomocą instruktorek ukręcić własnego lizaka! Na miejscu do kupienia zestawy bardzo smacznych słodyczy. Wystrój atrakcji – bajkowy.