Orszak Trzech Króli, który każdego roku 6 stycznia w południe wyrusza spod Kolumny Zygmunta na Starym Mieście w Warszawie to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalne dzieje stolicy. Co roku uczestniczą w nim nie tylko aktorzy, muzycy, zwierzęta i setki dziecięcych statystów, ale także tłumnie przybyłe rodziny z dziećmi.
Mówiąc w skrócie, Orszak Trzech Króli to:
to: największe Jasełka na świecie
to: działania edukacyjne i kulturalne
to: przywracanie tradycji
to: oddolne inicjatywy lokalne
to: efekt działania zwykłych ludzi
Tradycja ta przeniosła się na całą Polskę, a obecnie nawet za granicę, w tym roku w kraju orszak odbędzie w prawie 900 miejscowościach! Mimo że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.
W wielu miejscach przygotowywane są koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, różnorodne pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę, betlejemską gwiazdę, najciekawsze, „tematyczne” przebranie. Niemałą sensację wśród najmłodszych budzi żywy wielbłąd, na którym przybywają Trzech Królowie.
Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon, objawiając Go tym samym całemu światu.
Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.
Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w większych miastach Polski.
Dzień 6 stycznia dzięki pracy setek ludzi dobrej woli zaangażowanych we wspólne przedsięwzięcie, zyskuje niepowtarzalną oprawę. Organizatorzy wydarzenia, wolontariusze z Fundacji Orszak Trzech Króli podkreślają, że zaproszeni są wszyscy, bez względu na wyznanie i przekonania. – Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc gdzie jest organizowany – podkreśla Maciej Marchewicz, z Rady Fundacji Orszak Trzech Króli – tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki!
W tym roku Warszawski Orszak Trzech Króli 2020 r. zostanie okraszony kolędowaniem m. in. z zespołem Pectus.
Razem ze współorganizatorem wydarzenia – Programem 1. Polskiego Radia, serdecznie zapraszamy na kolędowanie, które rozpocznie się na Placu Piłsudskiego po pokłonie Trzech Mędrców i odtańczeniu poloneza przez warszawiaków.
Kolędowanie rozpocznie się o godzinie 14.00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie – obecni będą: zespół Pectus, Hanka Rybka oraz Artyści Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Konferansjerem w czasie koncertu będzie Marcin Kusy.
Wszystkie zdjęcia i opisy pochodzą ze strony www.orszak.org, na której przeczytacie dużo więcej informacji o tym wydarzeniu.