„Teatr Lalka” istnieje w Warszawie od lat 40. ubiegłego wieku, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i przygotowuje spektakle zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Z radością informujemy o nagrodach, jakie teatr otrzymał podczas Festiwali Teatrów Dziecięcych w Serbii.
27 września 2019 roku na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Suboticy (Serbia), w którym wzięło 14 przedstawień z 12 krajów, Teatr Lalka zdobył dwie nagrody:
Nagrodę za oryginalną muzykę do przedstawienia „Ptak Zielonopióry” w reżyserii Jarosława Kiliana otrzymał Grzegorz Turnau. W uzasadnieniu Jury napisało: „Muzyka nie tylko towarzyszy spektaklowi, ale sama jest istotną częścią jego akcji”.
Nagrodę za kunszt aktorski otrzymał cały zespół „Ptaka Zielonopiórego”.W werdykcie Jury podkreśliło: „Aktorom warszawskiej Lalki udało się zagrać unisono, jak jedna dusza i jedno ciało”.
Natomiast 7 października 2019 roku odbyła się prezentacja spektaklu „Ptak Zielonopióry” w reżyserii Jarosława Kiliana na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Banja Luce (Republika Serbska).
Spektakl otrzymał „Nagrodę Specjalną Jury” za zespołową grę aktorską oraz „Nagrodę za muzykę”.
O czym jest ten spektakl?
Król lubi wiedzieć, co myślą poddani w jego królestwie. Przebrany za włóczęgę przysłuchuje się opowieściom trzech sióstr. Tak ujmuje go szczerość panien, że postanawia spełnić ich marzenia… Jednak to jeszcze nie koniec bajki. Okazuje się, że szczęście jednej osoby może być dla drugiej powodem do zazdrości…
Baśń o zdradzie, zawiści i poszukiwaniu utraconego szczęścia posłużyła reżyserowi do uruchomienia teatru cudów. Czy tańcząca woda, grające drzewo i tajemniczy Ptak Zielonopióry pomogą odwrócić zły los? W przedstawieniu pojawiają się: komedia dell’arte, marionetki sycylijskie, sztuczki, humor, ale też filozoficzna refleksja. A do tego muzyka grana na żywo!
Jest to współprodukcja Teatru Lalka i Festiwalu Nowe Epifanie. Przeznaczone dla dzieci od 6 lat, w aktualnym repertuarze Teatru.
Przedstawienie było prezentowane na Festiwalu dzięki finansowemu wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Biura Kultury m.st. Warszawy.