Nazywam się Kira Sukhoboichenko (czyt. Suchobojczenko) i mam 13 lat, pochodzę z Ukrainy, ale mieszkam i uczę się w Polsce. W 2016 roku w wieku 10 lat wynalazkiem „Latający Plecak” zwyciężyłam w konkursie startupów dziecięcych* w naszym kraju. Od tego czasu mój mały pomysł na startup rozwinął się i zapoczątkował Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków/Flying Bag. Jednoczymy uczniów z całego świata, pasjonujących się swoimi ideami -to jest nasza Misja.
Od wynalazku do międzynarodowej idei – tak w skrócie można streścić ewolucję pomysłu nastoletniej Ukrainki. Od konkursu minęły 3 lata, w czasie których Kira nie tylko założyła Fundację Flying Bag, która zrzesza uczniów z całego świata, ale także zorganizowała Międzynarodowy Dzień Plecaka (pierwszy raz w 2018 r.), w czasie którego odbywają się konferencje, dyskusje i ciekawe spotkania dorosłych, młodzieży i dzieci (wszyscy aktywnie zabierają głos). Ideą przewodnią jest zarówno poznawanie systemów szkolnych z różnych krajów świata, jak i wspólna dyskusja nad szkolnictwem w obecnych i przyszłych czasach.
I tak 15 października 2019 roku w Szkole Podstawowej Nr 340 im. Prof. Bogusława Molskiego przy ul. Lokajskiego 3 w Warszawie, organizowana jest II konferencja „Międzynarodowego Dnia Plecaka”.
Konferencja ma charakter otwarty, przewidywany jest udział od 300 do 500 osób, dorosłych oraz dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Wśród uczestników mamy wielu znamienitych gości działających na rzecz dzieci, m.in. Burmistrz Dzielnicy Ursynów, przedstawiciele Kulczyk Foundation, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Kapituły Orderu Uśmiechu, Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, a także reprezentanci zagranicznych placówek dyplomatycznych w Polsce.
Celem spotkania jest pokazanie różnorodności systemów nauki dzieci w wielu krajach oraz przybliżenie problemów, z jakimi boryka się młodzież na całym świecie – prelegentami będą zarówno dorośli, jak i dzieci, a w przerwach odbędą się pokazy artystyczne.
Główne tematy konferencji
- Integracja dzieci różnych narodowości w Polsce poprzez edukację oraz wspieranie inicjatyw
- Rola instytucji dyplomatycznych w rozwoju edukacji w różnych krajach
- Świat 2019. Jaka jest możliwość edukacji, samorealizowania się, podróżowania oraz wspierania przedsiębiorczości wśród dzieci w różnych krajach. Różnorodność szkół
- Świat 2030. Jak zmieni się kształcenie dzieci w poszczególnych krajach za 10 lat
- Aktywni i przedsiębiorczy rodzice – rola rodziny w rozwoju dzieci
Inicjatywa Dnia Plecaka jest wspierana przez szkoły w kilku krajach. Z tej okazji na całym świecie odbędzie się szereg imprez, których głównym bohaterem będzie szkolny plecak.
Organizatorami przedsięwzięcia są: Szkoła Podstawowa Nr 340 w Warszawie, Fundacja Dzieci Rodzice Szkoła oraz Fundacja Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków / Flying Bag.
Patronat honorowy nad konferencją objął Burmistrz Dzielnicy Ursynów, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka oraz Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu.
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na Facebook na profil Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków!
W razie dodatkowych pytań odnośnie konferencji, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy:
Sergiy Sukhoboychenko flyingbag.org@gmail.com +48 516 734 287
Katarzyna Małecka kradosz@tlen.pl +48 608 686 740
*Był to konkurs organizowany przez MetLife, w dwóch kategoriach wiekowych, na który dzieci zgłaszały swoje pomysły i wynalazki mające ułatwić i uprzyjemnić codzienne życie. Pomysłem Kiry był plecak szkolny, w którym znajdował się balon wypełniony helem, sprawiający, że noszenie podręczników do szkoły stało się znacznie lżejsze.