Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Disney zapraszają na wyjątkowe wydarzenie w ramach obchodów 90. rocznicy premiery pierwszego filmu z Myszką Miki! W programie warsztaty, gry, zabawy, pokazy animacji i Mikifon. Na zakończenie dnia prawdziwa perełka – projekcja plenerowa Fantazji z 1940 roku.
Wydarzenie odbędzie się 1 września w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5, w godz. 11:00 – 18:00.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Pokaz Fantazji odbędzie się o godz. 20:00.
Warsztaty
Startujemy warsztatem z rysowania komiksu, w ramach którego poznamy m.in. techniki zawodowych rysowników komiksu, w szczególności dotyczących Myszki i Miki i jej przyjaciół. Odkryjemy także zasady tworzenia bohatera, posłuchamy o historii powstania oraz ewolucji postaci Myszki Miki, nauczymy się opowiadać swoje fantazje przekształcając je w formę komiksu. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci od lat 10 do 15 lat i odbędą się o godz. 11:00, 13:30 i 16:00. Liczba miejsc ograniczona. Udział wymaga akceptacji regulaminu oraz rejestracji za pośrednictwem formularza. Prowadzenie: Szymon Teluk.
Podczas warsztatów z animacji poklatkowej dzieci wcielą się w prawdziwych animatorów! Używając ruchomych lalek, kredek, kolorowego papieru i oczywiście wyobraźni stworzą własne filmowe opowieści o Mikim i przyjaciołach. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci od lat 8 do 12 i odbędą się o godz. 11:30 i 14:00. Liczba miejsc ograniczona. Udział wymaga akceptacji regulaminu oraz rejestracji za pośrednictwem formularza. Prowadzenie: Magdalena Bryll.
Dzieci w wieku od 8 do 12 lat będą mogły także wziąć udział w warsztatach Dubbing Kids z Myszką Miki. Poprowadzi je doświadczona aktorka i reżyser dubbingu Ewa Kania oraz realizatorka dźwięku, Urszula Ziarkiewicz. Podczas 3-etapowego procesu warsztatowego dzieci poznają proces produkcji dubbingu, podpatrzą pracę reżysera, realizatora dźwięku i montażysty. Rezultatem warsztatów będzie nagrany fragment animacji, której bohaterowie mówią głosami dzieci biorących udział w warsztatach. Zajęcia odbędą się o godz. 12:00 i 15:00. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
Mikifon
Mikifon to interaktywna, kinetyczna rzeźba audiowizualna, inspirowana postacią Myszki Miki, stworzona przez grupę panGenerator na zamówienie Disneya. Mikifon sampluje dźwięki z otoczenia obracając się dookoła w ich poszukiwaniu, a następnie przekształca je w rytmiczne sekwencje muzyczne, których brzmienie kształtowane jest przez publiczność biorącą udział w interakcji. Warstwa dźwiękowa instalacji wzbogacona jest o interaktywne wizualizacje pojawiające się na cylindrycznym wyświetlaczu, umieszczonym w ruchomej części Mikifonu, będącej syntetycznym ujęciem głowy Myszki Miki.
Pokaz plenerowy filmu Fantazja
Animowany klasyk z 1940 roku uznawany jest za jedno z najwybitniejszych artystycznych osiągnięć Disneya. Animacja jest owocem wyjątkowej współpracy dyrygenta Leopolda Stokowskiego i artystów wytwórni Walta Disneya, których zamiarem było stworzenie bezprecedensowej na owe czasy formy rozrywki. Na ten filmowy koncert złożyło się osiem symfonicznych utworów zilustrowanych mistrzowską disneyowską animacją: Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha, Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego, Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa, Święto wiosny Igora Strawińskiego, Symfonia pastoralna Ludwiga van Bethovena, Taniec godzin Amilcare’a Ponchiellego, Noc na Łysej Górze Modesta Musorgskiego oraz Ave Maria Franza Schuberta. Każdy z segmentów opowiada inną historie i jest zrealizowany w innej konwencji, ale każdy jest przede wszystkim triumfem wyobraźni, w którym muzyka stanowi punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań rysowników. Fantazja jest pełnometrażowym debiutem Myszki Miki – pojawia się w roli ucznia czarnoksiężnika. Fantazja jest także dziełem przełomowym pod względem technologicznym – to tu po raz pierwszy w historii kina zastosowano dźwięk stereofoniczny. Pokaz odbędzie się o godz. 20:00.
Wystawy
W przestrzeni Cafe Gorączka przez cały dzień zobaczyć będzie można wystawę prezentującą historię nasłynniejszej myszki świata, przełomowych momentów w jej karierze, wpływów Mikiego w kulturze popularnej, sztuce, wzornictwie czy modzie. Na plenerowej wystawie na dziedzińcu FINA po raz pierwszy zaprezentowane zostaną prace polskich ilustratorów biorących udział w projekcie Miki / ilustracja. Każdy z dziewięciorga artystów zaproszonych przez kuratora akcji – Patryka Mogilnickiego pokazuje swoją twórczą reinterpretacje Myszki Miki zachowując swój autorski styl.
Pokazy animacji i pozostałe atrakcje
Od godz. 11:00 zaplanowaliśmy pokazy filmów krótkometrażowych z Myszką Miki wraz z krótkim wstępem o historii powstania postaci, od której jak mawiał sam Walt Disney „wszystko się zaczęło”. W programie znalazły się również pokazy krótkometrażowych filmów Disneya w technologii VR (w godz. 11:30 – 17:00), gry i zabawy z Myszką Miki na komputerach i tabletach oraz Fantasia: Music Evolved – gra muzyczna wykorzystującej Kinecta, będąca adaptacją kultowej Fantazji. Najmłodszych zapraszamy na dziedziniec, gdzie przez cały dzień będzie można bawić się w namiocie Lego DUPLO.
Dla dzieci przebranych w stroje inspirowane Myszką Miki lub Minnie przygotowaliśmy upominki!
adres: ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa
miejsce: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny – FINA
miejscowść: Warszawa
dzielnica: Mokotów
wstęp wolny: tak
bilet: wstęp wolny zł
data od: 2018-09-01
data do: 2018-09-01