W kwietniu 2018 roku dzięki festiwalowi filmowemu AfryKamera do Warszawy ponownie zawita kultura afrykańska. To wyjątkowe wydarzenie przybliżające barwną kulturę i tradycję mieszkańców tego kontynentu. Podczas 9 dni festiwalowych odkryjemy różne oblicza Afryki – jej absolutne piękno, nowoczesność, komizm i budzące fascynacje. W tegorocznym programie AfryKamery znalazł się blok filmowy OCZAMI DZIECI przygotowany specjalnie dla dzieci i młodzieży. Znalazły się w nim nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych produkcje, których bohaterami są dzieci i swoim językiem opowiadają o Afryce oraz swoim codziennym życiu. Oprócz tego w programie dwie znakomite animacje, które mają szanse zachwycić, nie tylko młodego widza, ale również każdego dorosłego.
Blok OCZAMI DZIECI porusza bardzo ważkie tematy i jednocześnie jest znakomitą propozycją na rodzinne wyjście do kina. Zestaw filmów pokazuje jak w sposób innowacyjny można edukować, a zarazem tworzyć znakomite kino.
Wśród tytułów znalazł się wielokrotnie nagradzany animowany dokument „Liyana” w reżyserii Aarona i Amandy Kopp, który opowiada o grupie dzieci z sierocińca w Suazi. Mali bohaterowie dzięki warsztatom z opowiadania historii tworzą własną historię, zaanimowaną potem przez nigeryjskiego artystę Shofela Cokera. Film wyprodukowała aktorka Thandie Newton (ostatnio znana z serialu „Westworld”).
W programie również animacja „Adama” reż. Simon Rouby, nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej. To historia o dojrzewaniu, utracie bezpiecznego domu i doświadczeniu wojny. Adama to dwunastoletni chłopiec dorastający w rolniczej wiosce gdzieś w Afryce Zachodniej. Mieszkańcy osady nie mogą jej opuszczać – zakaz ma ich chronić przed złem, jakie czai się na zewnątrz. Gdy starszy brat Adamy postanawia uciec, chłopiec wyrusza w świat, by go odnaleźć. Z bezpiecznego domu trafia w sam środek ogarniętej wojną Europy. To animowana historia o dojrzewaniu, utracie bezpiecznego domu i doświadczeniu wojny. Jednocześnie poetyckie kadry i wszechobecna symbolika nadają filmowi wielowymiarowości oraz uniwersalnego charakteru. ( Od XX roku życia)
Starszemu widzowi polecamy film „Nie jestem czarownicą” reż. Rungano Nyoni. To znakomity debiut reżyserski Zambijki, który otrzymał nagrodę BAFTA 2018 w kategorii Najlepszy debiutujący brytyjski reżyser, scenarzysta lub producent. Pokazywany mi.n. na MFF Cannes 2017, MFF Sundance 2018 i MFF Londyn. Mieszkańcy małego miasteczka posądzają kilkuletnią dziewczynkę o bycie czarownicą. Zostaje wysłana do wioski czarownic, gdzie poznaje starsze od siebie kobiety w podobnej sytuacji. Od nich dostaje swoje imię – Shula. To tutaj pierwszy raz poczuje się częścią społeczności. Ale to społeczność wykluczona i zniewolona przez tych, którzy się jej boją i tych, którzy chcą na niej zarobić. Mała Shula będzie musiała podporządkować się zasadom panującym w wiosce. Archaiczne wierzenia i zwyczaje jawią się absurdalnie i czasem zabawnie. Ale ich odbicie w rzeczywistości jest przerażające. ( Od XX roku życia)
Polecamy również wzruszającą opowieść z RPA – „Kosmiczna surykatka” reż. Hanneke Schutte, RPA 2017, 120 min. Gideonette, obdarzona bujną wyobraźnią dziewczynka, jest przekonana, że nosi przeklęte imię. Wierzy, że w każdej chwili może jej się stać coś złego. Ten stan pogarsza się, gdy umiera jej ojciec. Matka postanawia wysłać ją na farmę do dziadków. Na miejscu Gideonette poznaje Babeshiego – głuchoniemego chłopca, który marzy o tym, by zostać astronautą. Jego dobry humor i odwaga działają na nią jak lekarstwo. Spędza z nim każdą wolną chwilę, zapominając o swoich lękach i klątwie. Ale dziewczynka nie wie, że dni tej przyjaźni są policzone, a jej odwaga wkrótce zostanie wystawiona na próbę. . ( Od XX roku życia)
Niezwykłym filmem jest „Supa Modo” w reż. ” reż. Likarion Wainai. Film opowiada historię Jo, dziewczynki która kocha kino i marzy o tym, by zostać superbohaterem. Niestety cierpi na nieuleczalną chorobę. Gdy wychodzi ze szpitala, jej nadopiekuńcza matka stara się chronić ją przed wszystkim, co mogłoby zagrozić jej zdrowiu. Czyli chce za wszelką cenę zatrzymać ją w domu. Tymczasem starsza siostra dostrzega w Jo potencjał na prawdziwego superbohatera. Z pomocą całego miasteczka postanawia zrobić wszystko, by spełnić jej największe marzenie.
XIII Festiwal AfryKamera
13.04 – 21.04.2018
Kinoteka, Warszawa
OCZAMI DZIECI – wydarzenia i pokazy filmowe dla dzieci i młodzieży
#BlackFilmsMatter
BILETY:
Bilet normalny: 18 zł
Bilet w przedsprzedaży: 15 zł
Bilety dla grup (szkoły) 15zł
Karnet 5 tytułów: 79zł
Karnet 10 tytułów: 149zł
Bilet dla seniorów 12zł (wybrane seanse oznaczone w programie)
Bilet dla posiadaczy kart Kinoteki: 15zł
miejsce: Kinoteka, Warszawa
miejscowść: Warszawa
dzielnica: Śródmieście
wstęp wolny: nie
bilet: płatny zł
data od: 2018-04-13
data do: 2018-04-21