Nowe życie zabytków
Tematem zajęć będzie problem niszczejącej zabytkowej architektury. Co decyduje o tym, że budynek jest zabytkowy? Co to jest zabytek? Kiedy architektura powinna być chroniona i jak o nią dbać? Uczestnicy po-znają odpowiedzi na te pytania i dowiedzą się jak nadawać zabytkowej architekturze nowe funkcje oraz jak wykorzystać opuszczone, ale ciekawe przestrzenie dla nowych celów.
Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało zapraszają na „Przypadek miasto” – cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych. Zajęcia odbywać się będą w soboty o godz. 12.00 w mieszczącej się w warszawskim Teatrze Ochoty Kawiarni Kwadratowa.
– Lubimy „uczyć bawiąc”, dlatego również w tym roku zapraszamy dzieci w wieku 5–9 lat wraz z opiekunami na cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych. Tym razem – pod hasłem „Przypadek miasto” – przygotowaliśmy dziesięć różnorodnych spotkań wprowadzających dzieci w cudowny świat architektury. Zajęcia rozpoczynać się będą w samo południe w nowoczesnej przestrzeni Kawiarni Kwadratowa, mieszczącej się w budynku Teatru Ochoty – mówi Patrycja Jastrzębska, autorka konceptu, koordynatorka i jedna z prowadzących warsztaty.
Młodzi uczestnicy i ich opiekunowie będą aktywnie wspólnie „uczyć się miasta”. Prowadzący – ci sami którzy sprawdzili się w zeszłym roku, na cieszących się dużym powodzeniem warsztatach “Moje miasto Warszawa”, organizowanych przez Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało w Domu Spotkań z Historią – poruszać będą tematy związane z architekturą, przestrzenią miejską, dziedzictwem kulturowym, ochroną zabytków, urbanistyką, zielenią, komunikacją i reklamą.
Ciekawe, ale często trudne zagadnienia, podane będą w sposób przystępny, odpowiedni do wieku uczestników i zachęcający do tego, by sięgnąć po więcej. Każdy warsztat jest traktowany jako odrębny temat/moduł, nie jest konieczne uczestnictwo w całym cyklu, choć warto, ponieważ ci, którzy wezmą udział w przynajmniej ośmiu zajęciach otrzymają dyplomy.
– Nie tyle zależy nam na wpajaniu pewnych pojęć, co poprzez zabawę uczenie określonych postaw i dawanie narzędzi do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Chcemy również pokazać jak funkcjonuje miasto i jaka jest rola architektury, parku, przestrzeni miejskiej, komunikacji, a także zwrócić uwagę na problem chaotycznej reklamy, zanieczyszczenia i chaosu komunikacyjnego – tłumaczy Patrycja Jastrzębska.
Jednym z tematów zajęć będzie „Mieszkam eko”. Ich uczestnicy będą uczyć się między innymi tego, jak oszczędzać energię i dbać o środowisko naturalne. Organizatorzy zadbali o to, by sami mogli być dla dzieci przykładem, dlatego stawiają na materiały ekologiczne i recyclingowe – wiele wyrzucanych rzeczy świetnie nadaje się do ponownego wykorzystania w zabawie i nauce jednocześnie.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/697057863728232/
Obowiązują zapisy: tubylotustalo@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona!
Koncepcja i koordynacja warsztatów: Patrycja Jastrzębska
autor zdjęć: Fot. materiały prasowe
adres: ul. Reja 9
miejsce: Teatr Ochoty – Kawiarnia Kwadratowa
miejscowść: Warszawa
dzielnica: Ochota
wstęp wolny: nie
bilet: 15 zł; przy zapisie na 10 warsztatów w prezencie niespodzianka zł
data od: 2015-12-19
godziny od: 12:00 zł