Sadzimy miasto – zieleń w mieście
Podczas tego warsztatu uczestnicy przekonają się, że zieleń jako jeden z ważniejszych elementów miasta, nie jest zarezerwowana tylko dla parków, skwerów i miejskich lasów. Sami mieszkańcy także mogą o nią zadbać, zaczynając od tego co najbliżej: swojego podwórka, otoczenia. Dzieci dowiedzą się czym jest guerilla gardening, czyli ogrodnicza partyzantka miejska, jak dzięki niej można oswajać przestrzeń miejską, czyniąc ją bardziej przyjazną człowiekowi. Przekonają się też, że sadzenie zieleni w mieście nie ma granic, jeśli tylko puści się wodze wyobraźni.
Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało zapraszają na „Przypadek miasto” – cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych. Zajęcia odbywać się będą w soboty o godz. 12.00 w mieszczącej się w warszawskim Teatrze Ochoty Kawiarni Kwadratowa.
– Lubimy „uczyć bawiąc”, dlatego również w tym roku zapraszamy dzieci w wieku 5–9 lat wraz z opiekunami na cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych. Tym razem – pod hasłem „Przypadek miasto” – przygotowaliśmy dziesięć różnorodnych spotkań wprowadzających dzieci w cudowny świat architektury. Zajęcia rozpoczynać się będą w samo południe w nowoczesnej przestrzeni Kawiarni Kwadratowa, mieszczącej się w budynku Teatru Ochoty – mówi Patrycja Jastrzębska, autorka konceptu, koordynatorka i jedna z prowadzących warsztaty.
Młodzi uczestnicy i ich opiekunowie będą aktywnie wspólnie „uczyć się miasta”. Prowadzący – ci sami którzy sprawdzili się w zeszłym roku, na cieszących się dużym powodzeniem warsztatach “Moje miasto Warszawa”, organizowanych przez Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało w Domu Spotkań z Historią – poruszać będą tematy związane z architekturą, przestrzenią miejską, dziedzictwem kulturowym, ochroną zabytków, urbanistyką, zielenią, komunikacją i reklamą.
Ciekawe, ale często trudne zagadnienia, podane będą w sposób przystępny, odpowiedni do wieku uczestników i zachęcający do tego, by sięgnąć po więcej. Każdy warsztat jest traktowany jako odrębny temat/moduł, nie jest konieczne uczestnictwo w całym cyklu, choć warto, ponieważ ci, którzy wezmą udział w przynajmniej ośmiu zajęciach otrzymają dyplomy.
– Nie tyle zależy nam na wpajaniu pewnych pojęć, co poprzez zabawę uczenie określonych postaw i dawanie narzędzi do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Chcemy również pokazać jak funkcjonuje miasto i jaka jest rola architektury, parku, przestrzeni miejskiej, komunikacji, a także zwrócić uwagę na problem chaotycznej reklamy, zanieczyszczenia i chaosu komunikacyjnego – tłumaczy Patrycja Jastrzębska.
Jednym z tematów zajęć będzie „Mieszkam eko”. Ich uczestnicy będą uczyć się między innymi tego, jak oszczędzać energię i dbać o środowisko naturalne. Organizatorzy zadbali o to, by sami mogli być dla dzieci przykładem, dlatego stawiają na materiały ekologiczne i recyclingowe – wiele wyrzucanych rzeczy świetnie nadaje się do ponownego wykorzystania w zabawie i nauce jednocześnie.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/697057863728232/
Obowiązują zapisy: tubylotustalo@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona!
Koncepcja i koordynacja warsztatów: Patrycja Jastrzębska
autor zdjęć: Fot. materiały prasowe
adres: ul. Reja 9
miejsce: Teatr Ochoty – Kawiarnia Kwadratowa
miejscowść: Warszawa
dzielnica: Ochota
wstęp wolny: nie
bilet: 15 zł; przy zapisie na 10 warsztatów w prezencie niespodzianka zł
data od: 2015-11-07
godziny od: 12:00 zł