szczegóły: www.facebook.com/events/113797608959681/
Od kilku tygodni „Tu było, tu stało” i Grzegorz Kosson starają się poznać historię dziewczynki ze zdjęć z 1946 r., która z dachu budynku przy ul. Stawki 5/7 patrzy na zrujnowaną, powojenną Warszawę. Zdjęcia wykonali Reginald Kenny i Hans Reinhard.
Kim była ta dziewczynka? Co wtedy czuła? Jak potoczyła się jej przyszłość? Warszawa to niezwykłe miasto, Miasto Feniks, a te zdjęcia oddają doskonale jego fenomen – powojenne fotografie dziewczynki patrzącej na morze gruzów.
Gdy „Tu było tu stało” publikowało na swojej facebookowej stronie pierwszy post o poszukiwaniach dziewczynki, inicjatorzy akcji nie przypuszczali, że będzie ona miała tak duży oddźwięk. Tysiące udostępnień, setki komentarzy, prawie półmilionowy zasięg posta, audycje, nagrania, artykuły w czołowych polskich mediach. Lawina ruszyła…
Co udało się ustalić po kilku tygodniach poszukiwań, jakie są tropy, czy któryś z nich okazał się tym, na który inicjatorzy akcji czekali? Na te pytania odpowiedzą podczas czwartkowego spotkania w Państwomiasto.
Zastanowią się także nad fenomenem tych zdjęć i omówią ich historyczny kontekst.
W spotkaniu udział wezmą: Patrycja Jastrzębska (autorka inicjatywy Tu było, tu stało), Marek Kossakowski (autor analizy miejsca, z którego zostały wykonane zdjęcia dziewczynki), Grzegorz Kosson (autor książki „Gruzy”), Krzysztof Olszak (Tu było, tu stało).
Spotkanie poprowadzi Łukasz Prokop.
Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na wycieczkę, podczas której udadzą się pod szkołę na Stawkach, na dachu której stała dziewczynka (obecnie mieści się tu Wydział Psychologii UW). Skonfrontują także dzisiejszy Muranów, z tym, na który patrzyła. Opowiedzą o historii i zabytkach tej części miasta. Wycieczkę poprowadzi Kuba Madejski (Tu było, tu stało) wraz z Patrycją Jastrzębską i Krzysztofem Olszakiem.
autor zdjęć: Fot. materiały prasowe
adres: ul. Andersa 29
miejsce: Państwomiasto
miejscowść: Warszawa
dzielnica: Śródmieście
wstęp wolny: tak
data od: 2015-07-09
godziny od: 18:00 zł