Noc Muzeów w Wilanowie to nie tylko okazja do bezpłatnego zwiedzania pałacu, ale również możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach i pokazach. W tym roku tematem przewodnim będzie kolekcjonerstwo.
Już od 210 lat publiczność Wilanowa podziwia bogate zbiory sztuki, które Stanisław Kostka Potocki udostępnił zwiedza-jącym, tworząc pierwsze na ziemiach polskich muzeum sztuki. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zachęcamy zatem do poznania historii o kolekcjach i ich twórcach, poszczególnych eksponatach i sposobach dzielenia się nimi ze społeczeństwem. Tajniki kolekcji wilanowskich przybliżą wilanowscy konserwatorzy i opiekunowie zbiorów, którzy na co dzień odkrywają sekrety dzieł zgromadzonych w naszym muzeum.
Program wilanowskiej Nocy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
PAŁAC
Zwiedzanie pałacu, godz. 19.00–1.00. Ostatnie wejście o godz. 00.30
Parter pałacu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Pałacowi Opowiadacze (akcja), godz. 19.00–24.00
W wybranych komnatach pracownicy muzeum i wolontariusze będą opowiadać gościom o kolekcjonerach i kolekcji bezcennych dzieł sztuki zgromadzonych w muzeum. Wilanowscy opowiadacze zapraszają gości do refleksji i rozmowy o zabytkach, które zazwyczaj umykają uwadze podczas zwiedzania.
Bajki w pałacu, godz. 19.00–21.00
Pracownicy muzeum będą czytać najmłodszym bajki Pieniek otwiera muzeum oraz Gdzie jest wydra?. Najmłodsi dowiedzą się, co trzeba zrobić, żeby otworzyć własne muzeum, i na czym polega praca muzealnika. Wspólnie z Pupusieńką, Fanfanikiem lub Minionkiem wyruszymy na poszukiwania zaginionej wydry o imieniu Robak.
Muzeum Utracone (prezentacja multimedialna), Sala Biała, godz. 19.00–24.00
W ultranowoczesnej oprawie zaprezentujemy skarby kultury, które niegdyś znajdowały się w polskich zbiorach i które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie.
DZIEDZINIEC GŁÓWNY
Kulinarny Grand Tour – kuchnia w Polsce w XVIII i na pocz. XIX wieku, godz. 19.00–22.00
Podczas tegorocznej Nocy Muzeum Króla Jana III w Wilanowie opowiemy, co i jak jadano w czasach, gdy właścicielem Wilanowa był Stanisław Kostka Potocki, a także czym kuchnia tamtych czasów różniła się od sławnej tradycji sarmac-kiej. Posłuży nam do tego niezwykłe źródło, książka kucharska Kucharz doskonały Wojciecha Wielądka. Elementem uzupełniającym będą krótkie pokazy kulinarne (godz. 19.30, 20.30, 21.30), bazujące na przepisach z Kucharza doskonałego.
Niezwykła kolekcja Łukasza Biczyńskiego (pokaz), godz. 19.00–23.00
Pokaz kolekcji uzbrojenia z przełomu XVIII i XIX wieku pozwoli prześledzić, jak na przestrzeni wieków zmieniała się broń oraz formacja wojskowa. Uczestnicy będą mogli zobaczyć szpady, pałasze, szable bojowe i paradne oraz broń palną. Rozwiążemy także niezwykłą zagadkę: dlaczego Polacy jako jedyni na świecie mają czapki rogatywki.
Kiermasz książek wilanowskich, godz. 19.00–24.00
Zapraszamy do zapoznania się z wydawnictwami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W muzealne święto oferujemy atrakcyjne rabaty. Z pewnością każdy wybierze dla siebie interesującą książkę.
Stylowe kolekcje (pokaz mody), godz. 21.00
Empirowe i współczesne kreacje inspirowane wilanowskimi kwiatami zaprezentują Debiutantki, uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego.
WOZOWNIA
Różności o różach oraz Na grządce u króla (warsztaty dla rodzin z dziećmi od lat 3), godz. 19.00–23.00
Co łączy królewską rezydencję Jana III oraz rody Yorków i Lancasterów oraz gdzie w ogrodzie można znaleźć nawiązania do tych zwaśnionych rodzin? Dokąd podróżuje cykoria podróżnik i co lubi lubczyk? Czy wężymord ma mordkę, czy ryjek? I w końcu, gdzie szukać bani? Na te i inne pytania możecie uzyskać odpowiedź podczas warsztatów manualnych. Poznamy też różności o różach i zapomnianych warzywach.*
PERGOLA (przy wejściu do parku)
Zielnik kaligraficzny (warsztaty dla dzieci od 7 lat, młodzieży i dorosłych), godz. 19.00–23.00
Warsztaty umożliwią poznanie kroju pisma z czasów króla Jana III oraz naukę kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego przy użyciu pióra. Będziemy kaligrafować łacińskie nazwy roślin i przygotujemy podpisy do zielników na kartach z obrazkiem wybranej rośliny.*
Pozdrowienia z Wilanowa! Kolekcjonerskie pocztówki (warsztaty dla rodzin z dziećmi od 6 lat), godz. 19.00–23.00
Uczestnicy warsztatów poznają historie wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wcielą się w rolę kolekcjonera dzieł sztuki i stworzą wyjątkową pocztówkę kolekcjonerską. To okazja również do po-znania tajników scrapbookingu. Pozdrowienia z Wilanowa będzie można wykaligrafować gęsim piórem!
Zajęcia edukacyjne w Wozowni i na pergoli będą tłumaczone na język migowy, przy kilku stanowiskach edukatorzy zapewnią audiodeskrypcję.
Wstęp wolny
* Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”, realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
autor zdjęć: Fot. materiały prasowe
adres: ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
miejsce: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
miejscowść: Warszawa
dzielnica: Wilanów
wstęp wolny: tak
data od: 2015-05-16
godziny od: 19:00-1:00 zł