21 kwietnia w Warszawie rusza 10. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera, wydarzenia koncentrującego się na kulturze i kinematografii Afryki. Jak co roku pamiętamy o naszych najmłodszych odbiorcach. Z cyklu AfroKids przygotowaliśmy warsztaty podczas których dzieci będą mogły zagrać w najstarszą grę planszową gebetę, wykonać kenijską zabawkę recyklingową z drutu oraz nauczyć się pisać swoje imię w języku Amharskim. Wstęp na warsztaty jest wolny. Festiwal potrwa do 26 kwietnia.
Afrokids. Wstęp wolny.
Warsztaty w ramach Afrokids będą miały otwartą formę. Powstanie kilka stoisk, pomiędzy którymi dzieci będą mogły się poruszać i spontanicznie wybierać to co akurat je zaciekawi. A do wyboru mają:
– Nauka gry w najstarszą grę planszową – gebetę. Jest to najstarsza gra planszowa na świecie – plansze do tej wyjątkowej gry pochodzące z VI wieku n.e. zostały odkryte przez archeologów na północy Etiopii. Inspiracją do stworzenia gebety był proces obsiewania pola ziarnami. Opiera się ona na dość prostych zasadach, które jednakże wymagają umiejętności strategicznego myślenia – kombinacja ta zapewniła gebecie popularność po dziś dzień.
– Galimoto! Kenijska zabawka recyklingowa z drutu. Podczas warsztatu nauczymy się własnoręcznie konstruować Galimoto – zabawkę recyklingową z Kenii. Jest to pojazd z drutu, na którym siedzi człowieczek ubrany w kolorowe stroje. Do jego wykonania potrzebne będą: wielobarwne materiały pochodzące z recyclingu oraz dużo wyobraźni! Warsztaty poprowadzi polsko-kenijska grupa Karkandoo.
– Amharski dla dzieci. Krótka lekcja urzędowego języka Etiopii, podczas której najmłodsi zostaną wprowadzeni w meandry wyjątkowego alfabetu i eksplodujących głosek. Dzieci uczestniczące w tych warsztatach będą mogły zapisać swoje imię po amharsku, a także nauczyć się wymowy wyjątkowych dźwięków i poznać podstawowe zwroty w najpopularniejszym w Etiopii języku.
Specjalnie z okazji okrągłej rocznicy chcemy z jednej strony spojrzeć ku początkom festiwalu, a z drugiej rzucić nas daleko w przyszłość i zainspirować buzującym na kontynencie – i nie tylko – ruchem afrofuturystycznym. O to jak będzie wyglądać Afryka przyszłości, postanowiliśmy zapytać dzieci z Etiopii. AfryKamera i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) zaprosiły dzieci ze szkół w Addis Abebie, Hawassie, Silte oraz Adoli do wzięcia udziału w konkursie malarskim „Etiopia w roku 2100”. W konkursie wzięły udział dzieci z terenów wiejskich z bardzo niewielkich placówek szkolnych. Nagrodzimy najlepsze prace, a na ich podstawie stworzone zostaną pocztówki, których dochód ze sprzedaży zasili konto etiopskich szkół. Ponadto najbardziej wyjątkowe prace zostaną zlicytowane na afrykamerowym koncie allegro. Cały dochód ze sprzedaży pocztówek i prac zostanie przekazany szkołom i uczestnikom konkursu. O szczegółach aukcji będziemy informać Państwa po wyłonieniu zwycięzców.
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.afrykamera.pl.
autor zdjęć: Fot. materiały prasowe
adres: ul. Rynek Starego Miasta 2
miejsce: Staromiejski Dom Kultury
miejscowść: Warszawa
dzielnica: Śródmieście
wstęp wolny: tak
data od: 2015-04-25
godziny od: 11:00-13:00 zł