6 września 2014 r. (sobota) o godzinie 11.00 na terenie warszawskiej Starówki rozpocznie się historyczna gra miejska przenosząca uczestników w czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wydarzenie skierowane jest do zespołów rodzinnych (co najmniej dwuosobowych), a udział w nim jest bezpłatny. Zapisy trwają od 18 sierpnia na stronie organizatora – Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii (www.duch.edu.pl). Na uczestników gry czekają nagrody!
Gra stanowi finał dwumiesięcznego projektu „Warszawa, Ty i ja”, obejmującego wycieczki o charakterze integracyjno-edukacyjnym po wszystkich dzielnicach stolicy, który zorganizowała Fundacja DUCH przy wsparciu Urzędu m.st. Warszawy.
W zabawie, osadzonej w realiach Warszawy XVIII wieku, coś dla siebie znajdzie miłośnik historii i aktywnego spędzania wolnego czasu w każdym wieku. W fabule pojawią się wątki związane z kluczową postacią tamtej epoki – królem Stanisławem Augustem Poniatowskim
– ale i innymi, mniej znanymi a bardzo barwnymi bohaterami tamtych czasów, jak alchemik Alessandro Cagliostro czy fizyk i meteorolog Antoni Magier. Uczestnicy gry przeniosą się w wyobraźni do XVIII wieku, poznając realia życia ówczesnych mieszkańców Warszawy, ale i rozwiązując zagadkę tajemniczych kradzieży w przeddzień rocznicy koronacji Króla…
Uczestnicy gry wykonują misję Tajnego Bractwa specjalnie powołanego do rozwikłania zagadki zniknięcia przepisu na karmelki oraz rtęci do barometrów. W rzeczywistości pokonują trasę składającą się z 8 stacji, na których spotykają animatorów gry przebranych za postaci z epoki, wcielających się w rozmaite role: portrecistów, kamerdynerów, alchemików, baletmistrzów, którzy poprawnie wykonane zadanie na danym etapie gry, nagradzają wskazówkami ułatwiającymi zakończenie „śledztwa”. Wśród zadań, które
czekają na uczestników gry jest m.in. konstruowanie własnego barometru, próbowanie sił w sztuce portretu, pantomimy, wykazanie się wiedzą z zakresu historii sztuki oraz popisanie się zręcznością.
Finał gry polega na zaprezentowaniu królowi nie tylko rozwiązania zagadki, lecz także własnoręcznie wykonanych fantów – efektów zadań na stacjach – za co król przekazuje podziękowania w formie oficjalnego listu.
Fabuła gry, choć fikcyjna, stanowi ciekawą podstawę dla przekazania młodym graczom wiedzy na temat działalności kulturalnej króla Stanisława Augusta poprzez umieszczenie w fabule faktycznych postaci związanych ze sztuką, takich jak baletmistrz Le Doux, portrecista Orłowski, czy nadworny malarz Canaletto. Wątki związane z życiorysami tych postaci historycznych odsłaniają też niuanse życia codziennego starej Warszawy.
Każdy uczestnik gry na starcie otrzyma stylizowaną na XVIII w. Gazetę Warszawską, zawierającą wprowadzenie, a także wieści z miasta, czy sylwetki jego mieszkańców. Treści te stanowią wybrane fragmenty autentycznych publikacji z przełomu XVIII i XIX w. Organizatorom zależało bowiem na promocji historii jako dziedziny, której poznanie opiera się w dużym stopniu na pracy z tekstami źródłowymi.
Gra miejska „Rtęć, karmel i korona. Uroki XVIII wiecznej Warszawy”
ZASIĘG: Gra odbywa się na terenie dzielnicy Śródmieście, punkty gry znajdują się na ulicach, Krakowskie Przedmieście (przy pl. Zamkowym), ul. Moliera, ul. Piwna, ul. Freta, Rynek Starego Miasta, ul. Kamienne Schodki, ul. Bugaj
CZAS TRWANIA: 6 września 2014 r., godz. 11:00–15:00 (rejestracja grup 11.00 – 11.45, czas potrzebny do odwiedzenie wszystkich punktów gry – około 2 godziny)
ZAPISY: W formularzu internetowym na stronie www.duch.edu.pl (wymagana akceptacja regulaminu). Ze względu na liczbę uczestników zapisy zbierane są na określone przedziały czasowe: 11:00, 11:15, 11:30, 11:45
WPROWADZENIE DO GRY:
Zbliża się jesień, a to oznacza kolejne obchody rocznicy koronacji króla Stanisława Augusta. Z tej okazji król zlecił najlepszemu cukiernikowi w Warszawie przygotowanie łakoci na swój stół. Tradycją na Zamku jest częstowanie podczas uroczystości „Złotem Warszawy”, przygotowanym specjalnie na tę okazję.
Na uroczystości rocznicowe przybyli między innymi tureccy posłowie, którzy zachwyceni Wytwórnią Barometrów Antoniego Magiera, złożyli u niego zamówienie na 120 sztuk tych urządzeń.
Wczoraj cukiernik Bartek, któremu król zlecił zadbanie o podniebienia gości, odkrył, że zginęła strona z jego słynnej księgi, w której znajdują się przepisy przekazane jeszcze przez ojca. Na skradzionej stronie znajdowała się tajna receptura, chroniona przez rodzinę cukiernika od pokoleń. Strata jest więc ogromna. Ze względu na skomplikowany proces przygotowania oraz skrzętnie chronioną recepturę, karmelki produkowane są tylko w cukierni „U Bartka”. „Jestem już mężczyzną sędziwego wieku. Nie przeżyję rozczarowania króla! Rozważam zamknięcie cukierni!” – żali się cukiernik.
Warszawiak, twórca Wytwórni Barometrów, Antoni Magier, odkąd przeprowadził się na ul. Piwną, każdego dnia zagląda do sąsiadującej cukierni, by nabyć swoje ulubione karmelki. „Tego dnia, widząc smutnego cukiernika Bartka, zatrzymałem się w sklepie na dłużej. Postanowiłem dowiedzieć się, co go tak zafrasowało. Jestem zdruzgotany tą informacją! Nie wyobrażam sobie uroczystości na Zamku bez karmelków!”.
Sam Magier padł ofiarą kolejnego włamywacza. Wracając do domu, zauważył, że ze ściany zniknęła tablica, na której zwykł codziennie sumiennie wywieszać informację o przewidywanej pogodzie dla stolicy na następny dzień. Kiedy pośpiesznie wbiegał po krętych schodach do swojego mieszkania, jeszcze na klatce schodowej potrącił go zbiegający człowiek o złowrogich oczach, w szerokiej płachcie przypominającej płaszcz. Wróciwszy do mieszkania, Antoni zauważył ślady włamania i brak rtęci, która miała służyć do zbudowania barometrów, zamówionych przez tureckich posłów. „Jestem załamany, że nie będę mógł dotrzymać umowy zawartej z tureckimi posłami.” − martwi się zasłużony już dla miasta Warszawy fizyk. Marszałek Wielki Koronny Michał Mniszek wyraził publicznie swoje oburzenie aktami kradzieży w mieszkaniu Antoniego Magiera oraz u cukiernika i wydał dekret powołujący Tajne Bractwo do wyjaśnienia tych zagadkowych zniknięć…
autor zdjęć: Fot. BigstockPhoto
miejsce: Stare Miasto
miejscowść: Warszawa
dzielnica: Śródmieście
wstęp wolny: tak
data od: 2014-09-06
godziny od: 11:00-15:00 zł