Zbiórka: przedostatni przystanek (na żądanie!) autobusu 519, na skraju Lasu Kabackiego, przy ul. Gąsek.
Jest to rezerwat krajobrazowy o dość znacznej powierzchni (około 900 ha) powołany w 1980 r. i noszący imię bohaterskiego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Najcenniejsze partie rezerwatu stanowią lasy grądowe, miejscami starodrzew w wieku 150-180 lat. Spróbujemy odnaleźć drzewa pomnikowe i ciekawsze gatunki runa leśnego.
UWAGA: Spacery bezpłatne, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rejestracja online lub pod numerem telefonu – 22 635 34 02 (wt.–niedz. 10.00–18.00). Rejestracja dostępna z tygodniowym wyprzedzeniem.
Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych europejskich stolic. Parki, lasy, śródleśne łąki kryją niezwykłą różnorodność roślin, których poznanie ułatwi fachowa pomoc botanika. Zapraszamy Państwa na serię przyrodniczych spacerów po Warszawie, podczas których przejdziemy się po „Kalinowej Łące”, odkryjemy, co chronią „Łosiowe Błota”, dowiemy się, czym jest grąd, porównamy łęgi w Lesie Bielańskim, w Morysinku i na Młocinach. Poznamy runo leśne: geofity wiosenne i gatunki późnego lata. Nauczymy się identyfikować gatunki drzew na podstawie liści i korowiny.
Prowadzenie:
Dr hab. Barbara Sudnik-Wójcikowska, nauczyciel akademicki, botanik, geograf roślin. Od lat związana z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką kilkudziesięciu prac z zakresu synantropizacji szaty roślinnej miast, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy, oraz opracowań i wykładów dotyczących biologii, ekologii i chorologii gatunków inwazyjnych. Od ponad 10 lat terenem jej badań są obszary w strefie lasostepu i stepów południa Ukrainy, a przedmiotem zainteresowań – flora kurhanów i rola, jaką mogą odegrać kurhany w procesie odtwarzania muraw stepowych.
muzeumwarszawy.pl
autor zdjęć: Fot. muzeumwarszawy.pl
miejsce: Las Kabacki
miejscowść: Warszawa
dzielnica: Ursynów
wstęp wolny: tak
data od: 2014-08-10
godziny od: 12:00 – 14:00 zł