ND | 26.05 | g. 10:00 | sala Ziemia obiecana
Za króla Krakusa, reż. Zenon Wasilewski, Polska 1947, 14 minut
Historia dzielnego szewczyka, który postanawia zgładzić smoka zagrażającego mieszkańcom grodu króla Krakusa. Władca w zamian oddaje wybawicielowi pół królestwa i córkę za żonę.
ND | 26.05 | g. 10:15 | sala Ziemia obiecana
Baśń o korsarzu Palemonie, reż. Jerzy Kotowski, Polska 1959, 12 minut
Umierający Król Fafuła obiecuje koronę temu, kto pokona cieszącego się złą sławą kapitana Palemona. Adaptacja wiersza Jana Brzechwy.
ND | 26.05 | g. 10:25 | sala Ziemia obiecana
O pięknej Parysadzie, reż. Edward Sturlis, Polska 1978, 10 minut
Piękna księżniczka Parysada marzy o ptaku, który potrafi opowiadać piękne bajki. Jej bracia postanawiają spełnić marzenie siostry. Adaptacja baśni Bolesława Leśmiana.
ND | 26.05 | g. 10:35 | sala Ziemia obiecana
Smok Barnaba, reż. Tadeusz Wilkosz, Polska 1977, 10 minut
Opowieść o smoku – wielkim miłośniku ciastek, który, by zaspokoić swój apetyt, porywa córkę króla. Dzielny kowalczyk uwalnia księżniczkę, a smok zajmuje jego miejsce w kuźni.
ND | 26.05 | g. 10:45 | sala Ziemia obiecana
Przygody rycerza Szaławiły, reż. Edward Sturlis, Polska 1956, 14 minut
Rycerz Szaławiła opowiada zgromadzonym w karczmie gościom o swoich niezwykłych przygodach. Jak się okazuje, ten chwalipięta i gawędziarz, który „odkrył Amerykę i zwyciężył Chińczyków”, boi się myszy. Adaptacja wiersza Jana Brzechwy.
Pokaz animacji odbywa się w ramach projektu KINO LALEK
Tajemniczy pirat, księżniczka marząca o ptaku opowiadającym bajki, uwielbiający łakocie smok, dzielny szewczyk oraz rycerz-samochwała – oto bohaterowie bajkowego zestawu animacji zrealizowanych w Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Wszystkie filmy prezentowane w wersji zrekonstruowanej cyfrowo.
Wstęp
Filmy przeznaczone dla dzieci od lat 5. Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 9:30 w dniu wydarzenia. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona (120).
Więcej:
http://nina.gov.pl/wydarzenia/smoki-rycerze-ksi%C4%99%C5%BCniczki-kino-lalek/
ND | 26.05 | g. 12:30 | sala Ziemia obiecana
Byłem tu pierwszy (Nowe przygody Misia Uszatka), reż. Eugeniusz Ignaciuk, Polska 1980, 9 minut
Miś Uszatek wraz z grupą przedszkolnych przyjaciół jedzie na wycieczkę w góry. Zajączek od początku podróży psuje wszystkim humor swoim zachowaniem.
ND | 26.05 | g. 12:40 | sala Ziemia obiecana
Żółta koperta (Nowe przygody Misia Uszatka), reż. Dariusz Zawilski, Polska 1980, 9 minut
Miś Uszatek z przyjaciółmi zbierają makulaturę. Roztargniony Zajączek przez przypadek dorzuca do niej żółtą kopertę z wszystkimi swymi oszczędnościami.
ND | 26.05 | g. 12:50 | sala Ziemia obiecana
Kryjówka (Nowe przygody Misia Uszatka), reż. Dariusz Zawilski, Polska 1980, 9 minut
Podczas zabawy w chowanego Króliczki znalazły sobie świetną kryjówkę. Nikt nie potrafi ich znaleźć.
ND | 26.05 | g. 13:00 | sala Ziemia obiecana
Król Midas, reż. Lucjan Dembiński, Polska 1963, 10 minut
Król Midas za swoją chciwość zostaje ukarany. Wszystko, czego dotknie zamienia się w złoto.
ND | 26.05 | g. 13:10 | sala Ziemia obiecana
Nie drażnić lwa, reż. Tadeusz Wilkosz, Polska 1960, 10 minut
Historia lwa, który dzięki swojemu apetytowi pnie się po szczeblach kariery.
Pokaz odbywa się w ramach projektu KINO LALEK
Najbardziej znany miś polskiego filmu animowanego zaprasza na pokaz filmów ze swoim udziałem. Zobaczymy też króla Midasa oraz bardzo głodnego lwa, którego lepiej nie drażnić. Wszystkie filmy zostały zrealizowane w Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For – prezentujemy je w wersji zrekonstruowanej cyfrowo
Wstęp
Filmy można obejrzeć w wersji z audiodeskrypcją.
Filmy przeznaczone dla dzieci od lat 5. Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 12.00 w dniu wydarzenia. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona (120).
Więcej: http://nina.gov.pl/wydarzenia/mi%C5%9B-uszatek-i-przyjaciele-kino-lalek/
WT ǀ 28.05 ǀg. 19.00 ǀ sala Ziemia obiecana
Kapitan, reż. Robert Schwentke, 2017, 118 min
Oparta na faktach niemiecko-polska koprodukcja opowiadająca o ostatnich miesiącach II wojny światowej. Bohaterem filmu jest Willi Herold – oddzielony od swojej jednostki żołnierz podejrzewany o dezercję i z tego powodu ścigany. Wszystko zmienia się, kiedy bohater filmu odnajduje mundur kapitana Luftwaffe. Korzystając z panującego wokół zamieszania, Herold błyskawicznie z ofiary przemienia się w kata. Krytyk filmowy Jakub Majmurek tak pisał o Kapitanie dla portalu Filmweb: „mamy tu […] schematy kina holocaustowego, żołnierską opowieść łotrzykowską, surrealistyczną groteskę i polityczną alegorię. Reżyser przełącza się między tymi rejestrami, nie wytwarzając w widzach poczucia dysonansu”.
Spotkanie
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z montażystą filmu – Michałem Czarneckim.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.
Więcej http://nina.gov.pl/wydarzenia/kapitan-nowe-polskie-kino/
ŚR ǀ 29.05 ǀ g. 12.30 ǀ sala Ziemia obiecana
Ferrante Fever, reż. Giacomo Durzi, 2017, 72 minuty
Elena Ferrante to najgłośniejsze – obok Karla Ove Knausgaarda – nazwisko globalnej literatury. Jej Genialna przyjaciółka sprzedała się w 50 krajach w ponad 10 milionach egzemplarzy. Nad źródłem sukcesu anonimowej włoskiej autorki zastanawiają się w filmie pisarze, wydawcy, księgarze, redaktorzy i wielbiciele – między innymi Jonathan Franzen, Hillary Clinton czy Roberto Saviano.
Spotkanie
O twórczości i recepcji Eleny Ferrante porozmawiamy z nominowaną do Paszportów Polityki reżyserką teatralną Weroniką Szczawińską, która zrealizowała wrocławską inscenizację „Genialnej przyjaciółki”.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.
Więcej: http://nina.gov.pl/wydarzenia/ferrante
CZW ǀ 30.05 ǀ g. 9.30 ǀ sala Ziemia obiecana
Reuse w edukacji | Seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy
Od cyfrowych podręczników po wycieczki do odległych muzeów, czyli o tym, jak aplikacje mobilne oraz technologie VR i AR rozszerzają granice tego, co możliwe jest w klasie. Jak rozwój technologiczny oraz rosnące napięcie pomiędzy zapotrzebowaniem rynku, a edukacją opartą o uniwersalne wartości, wpłynie na rolę nauczyciela? Zasoby cyfrowe muzeów, bibliotek i archiwów to tylko niektóre z materiałów wykorzystywanych w edukacji – jednak dostępność i sposób ich wykorzystania przechodzi podobną transformację do tej, która dotyka szkołę w zakresie uczenia samodzielnego, krytycznego myślenia i kreatywności.
Seminarium „Reuse w edukacji” to przestrzeń o dyskusji o tym, jak nauczyciele i nauczycielki mogą wykorzystać ten niezwykły moment zmiany, oraz jakie korzyści płyną z wykorzystania zasobów cyfrowych w edukacji.
Wstęp
Aby wziąć udział w wydarzeniu, wypełnij formularz rejestracyjny https://forms.nina.gov.pl/seminarium-reuse-w-edukacji/ Liczba miejsc na część konferencyjną: 120 osób. Liczba miejsc na jednym warsztacie: 20 osób. Zachęcamy do zapisywania się na dwa różne warsztaty.
Więcej: http://nina.gov.pl/wydarzenia/reuse-w-edukacji-05-19/
CZW ǀ 30.05 ǀ g. 19.00 ǀ sala Ziemia obiecana
Konik polny i mrówka, reż. Władysław Starewicz , 1912, 5 minut
Pokaz animacji pierwszego polskiego animatora z muzyką na żywo.
CZW ǀ 30.05 ǀ g. 19.05 ǀ sala Ziemia obiecana
Zemsta operatora filmowego, reż. Władysław Starewicz ,1912, 9 minut
Pokaz animacji pierwszego polskiego animatora z muzyką na żywo.
CZW ǀ 30.05 ǀ g. 19.15 ǀ sala Ziemia obiecana
Lilia Belgii, reż. Władysław Starewicz, 1915, 11 minut
Pokaz animacji pierwszego polskiego animatora z muzyką na żywo.
CZW ǀ 30.05 ǀ g. 19.25 ǀ sala Ziemia obiecana
W szponach pająka, reż. Władysław Starewicz, 1920, 17 minut
Pokaz animacji pierwszego polskiego animatora z muzyką na żywo.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu KINO LALEK. Muzyczną oprawę seansu z filmami pierwszego polskiego animatora, Władysława Starewicza zapewnią pianista Kamil P. Staszowski i perkusjonistka Patrycja Betley. Starewicz jest autorem kilkudziesięciu oryginalnych poklatkowych animacji lalkowych, które przyniosły mu międzynarodowy sukces. Wprowadzenie do filmów wygłosi Adriana Prodeus.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30 w dniu wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.
Więcej: http://nina.gov.pl/wydarzenia/mena%C5%BCeria-starewicza-kino-lalek/